Koľko pív denne treba na to, aby sa z vás stal alkoholik?

alkoholik, Pixabay, koľko pív

Nedávno sme sedeli na pive s partiou a priateľka môjho dobrého kamaráta ma zaskočila otázkou, koľko pív denne vypijem a či nemám pocit, že si koledujem o alkoholizmus. Trocha som sa zamyslel a začal rozmýšľať, koľko piva počas roka „vyslopem“.

Rozdelenie pivárov

Došiel som k záveru, že nepôjde o desiatky, ale o stovky pív. A či je to veľa alebo málo? Vždy je to vec pohľadu. V tejto súvislosti má napadne porovnanie o dvoch vlasoch v polievke a dvoch vlasoch na hlave. Je to relatívne. Aby som si pomohol s vysvetľovaním, vytvoril som kategórie pivárov na základe toho, koľko pív vypijú. Pokojne by sme ich mohli rozdeliť asi takto:

 • Škôlkari
  Pivo si dajú len príležitostne. Keď už nie je nič iné. Vraj je pre nich horké 🙂
 • Učni
  Pivo si dajú. Ale poznajú len ležiak. Ten si doprajú dvakrát–trikrát do mesiaca.
 • Bakalári
  Poznávajú a poznajú aj remeselné pivo. Dajú si ho párkrát do mesiaca a vedia si ho vychutnať.
 • Inžinieri
  Týždeň bez piva nepoznajú. Skúšajú rôzne pivné štýly a pivovary. Snažia sa vyhľadávať pivné festivaly.
 • Docenti
  Deň bez piva si nevedia predstaviť. S pomyslením na pivo aj zaspávajú.

Na svete je však pár „pivných exotov“, ktorých nemôžeme zaradiť ani do jednej kategórie. Jednoducho vyčnievajú. Jeden z nich používa prezývku Yespr. Práve on vlani ovládol kategóriu Best Reviewers of 2017 na stránke Ratebeer.

Pivný profesor

Cenu si poctivo odpil. Podľa jeho zápisov ochutnal vlani 7 007 pív! Inak povedané, v prepočte ochutnal takmer 20 pív denne. Celkovo má na stránke pod svojim menom vyše 49 600 recenzií. Pivný profesor ako vyšitý.

Ale k podstate dnešného článku. Ako odlíšiť zanieteného pivára od alkoholika? Koľko pív je únosných? Existujú rôzne štúdie i odborné články. Hľadať ideál je však ťažké. Podstatné je to, aby vám pivo robilo radosť a nezabúdali ani na ostatné radosti života i svojich blízkych. To je asi na to najdôležitejšie…

Koľko pív týždenne vypijete?

View Results

Loading ... Loading ...

***********************************

Guñéz Ulej
Narodil som sa niekde medzi Kyjevom a Prahou. Bez piva si neviem predstaviť deň, ani noc. Pracujem ako IT-čkár v jednej nemenovanej firme a mojim snom je celosvetový mier. Ak máte nejaké postrehy, alebo pivné hlúposti, pošlite mi ich na adresu gunez.ulej@gmail.com.

Snímka: Pixabay/Alexas Fotos