Nechať sprepitné sa sluší. Ale koľko je ideál?

Sprepitné - peniaze

Asi sa zhodneme na tom, že nechať obsluhe sprepitné je slušné, že? Áno, môžeme sa baviť o tom, že v niektorých prípadoch by si čašník či čašníčka nezaslúžili nič, ale toto teraz nechcem rozoberať. Chcem sa dopátrať k tomu, koľko by som mal obsluhe nechať.

Polemika

Drvivá väčšina mojich príspevkov na tejto stránke vznikla ako reakcia na debatu v krčme. Rovnako je tomu aj teraz. Navštívili sme jeden nemenovaný podnik v Bratislave a pred platením sme mali s partiou debatu o výške sprepitného.

Obsluha bola milá, síce niečo poplietla, videli sme však, ako celý čas kmitá a obsluhuje jeden stôl za druhým. Koľko jej však nechať sprepitné tak, aby sme ju ocenili? Keď som o tejto téme „googlil“, našiel som návod, že ideálne je nechať päť až desať percent k účtu.

Ak to prepočítam do praxe, tak pri 50 eurovom účte by som mal nechať v rozmedzí od 2,50 do päť eur. A je to dosť alebo málo? Ja zastávam názor, že čím viac položiek, tým väčší tringelt. Keď mi čašníčka či čašník donesie jedno jedlo a dve pivá je to iná situácia, keď sedím celý večer v podniku a objednávam jedno pivo za druhým.

Koľko teda?

Mám kopec známych čo robili, alebo robia na pozícii čašníka. Viem, že je to ťažká a mnohokrát nevďačná úloha. Cesta, ako si výrazne prilepšiť a zlepšiť dobrý pocit z práce sú tringelty. Aj preto sa snažím dodržiavať minimálnu hranicu 10 percent.

Hovorím minimálne. Schválne som si pozrel posledný účet a zistil som, že sprepitné bolo až vo výške 18 percent. Ale nie je to zvykom.

Beriem to tak, že plat čašníka je nastavený tak, že časť si musí „odmakať na pľaci“. A podľa mňa je to aj dobrý motivačný faktor, aby obsluha bola milá, pohotová a v dobro zmysle úslužná. Ale zaujíma ma váš názor. Tak si dajme jednu anketu:

Aký je váš postoj k sprepitnému?

View Results

Loading ... Loading ...

Prečítajte si aj

Tak si o slovenskom remeselnom pive povedzme pravdu

Obrázok od Frantisek Krejci z Pixabay