Kostelecké chmelovárek 2025: Desiatky pív a atmosféra, ktorá nesklame

Kostelecké chmelovárek

Prišiel marec a pobral sa starec. Nie však na večnosť, avšak do Kostelca pri Holešove na Kostelecké chmelovárek. A to rovno na (nielen) moju obľúbenú medzinárodnú konferenciu amatérskych sládkov.

Parník

Tento rok som šiel netradične hromadnou dopravou, vlakom. Vlak do Břeclavi, tam prestup na vlak smer Přerov s jednou medzi zastávkou. V Břeclavi som nakukol do staničného bistra, či majú miestne pivo. Nemali, avšak mali vchod do bufetu Lokálka, ktorý ma dostal normálne do kolien svojim jedlom, lepšiu sviečkovú omáčku som dlho nejedol, vo vitrínach vôbec neležali, rezne, fašírky a podobne, všetko spravili hneď po objednávke.

Pivovar Parník

Už minulý rok sme v Přerovskom pivovare Parník vykonali kontrolu kvality miestneho piva. Tento rok som v tom pokračoval, aj keď teraz to bola „One man show“. Po povinnej odsmädovke Parník 11° v štýle Steam Beer, som ochutnal prvý zo špeciálov a to Float My Boat, čo mal byť British Golden Ale. Na výzor aj na chuť to bol skôr New England Goden Ale. Plný tropického ovocia, džúsovitý, na záver sa našla aj primeraná chmeľovo horká koncovka.

Pivo Rachot, údajne údený Märzen, bol navarený so šiestich sladov. Použitie veľa sladov môže byť niekedy „zádrheľ“, tu však nebol. Veľmi príjemne zaúdené, chlebové, karamelové, trochu čokoládové pivo. V závere bolo primerane cítiť chmeľ. Veľmi dobre spravené, príjemné, ľahko pitné pivo. Koho by zaujímalo, či trafili štýl. A aký vôbec? 😊

Nakoniec prišlo na Vestkostku, pivo čo mala byť Westcoast IPA. Mala, avšak nebola. Jak som to ochutnával, tak som ochutnával, napriek absencii karamelového sladu, karamel prítomným bol a to celkom výrazný. Žiaľ tlmil chmele, ktorých bolo v pive dosť. Ešte jeden Rachot na záver a šiel som na autobus do cieľa mojej cesty. Tentokrát v piatok nebol veľký bašavel, tak som sa v sobotu ráno zobudil vyspatý do ružova.

Kostelecké chmelovárek.

Už od skorého rána sa valili zo všetkých strán účastníci tejto konferencie. Ako úž viackrát odznelo, súťaž je len jedna z aktivít tohto podujatia.  Súčasťou sú aj aj prednášky. Tento rok to boli tieto:

  • EPS biotechnology– „Nevšední kvasinky pro výrobu piva“
  • Macháček & Klapal –  Skúsenosti s pestovaním chmeľu
  • Monika Linková (Pivovar Trilobit) – Prednáška o výzvach, či nástrahách pri založení malého pivovaru
  • Natálie Raclavská – predstavila svoje aktivity v rámci projektu  Polsko-český pivní deníček.

Pivá boli rozdelené do 7. kategórií:

  1. A) Světlé pivo spodně kvašené, bez rozdílu stupňovitosti, 82 vzoriek
  2. B) Tmavé a polotmavé pivo spodně kvašené, bez rozdílu stupňovitosti, 41 vzoriek
  3. C) Svrchně kvašené pivo bez významného podílu pšenice, bez rozdílu stylu (mimo stout a porter), 75 vzoriek
  4. D) Svrchně kvašené pivo pšeničné (Custom Style), 19 vzoriek
  5. E) Pivo typu Stout a Porter (Custom Style), 47 vzoriek
  6. F) Nakuřované pivo bez rozdílu stylu a kvasnic (Custom Style), 25 vzoriek
  7. Q) Kyseláče (Custom Style), 33 vzoriek

Súťažné pivá degustovalo a hodnotilo 39 degustátorov z Čiech, Poľska, USA a Slovenska. Už tradične som bol v komisii ktorá hodnotila kategóriu E. Rovnako tradične sa jej venovali dve komisie.

Chmelovarek

V prvej komisii boli Peter „Bobo“ Bognár, Jiří „Slovan“ Teplý, Adrián Nagy. V tej našej bola Michaela Némethová, Jaroslav Buben a moja maličkosť. Na rozdiel od druhej komisie, pív z veľa chybami sme nemali, dokonca sme udelili aj dve zlata, tri striebra a šesť bronzov. Z celkových 23 vzoriek sa tak na medailových priečkach umiestnilo 11 pív.

Asi mi čochvíľa bude odobraný titul „Prísny bastard“. 😊 Oproti minulému roku sa mi zdalo, že nastalo mierne zlepšenie.  Aspoň pri našom stole. Výrazné zlepšenie nastalo aj v podmienkach pre nás degustátorov, hodnotenie vzoriek sme písali do tabletov a výsledky sa ihneď zobrazili v databáze.

Tiež sme si zaslúžili polstrované stoličky a „kamna“ v miestnosti, ktoré ju vyhriali na príjemnú teplotu. Team pomocníkov bol perfektný ako vždy, či už na súťaží na „Mlíkarni“ alebo na konferencii v Sokolovni.

Skvelá atmosféra

Okrem pív ktoré si doniesli účastníci konferencie, na výčapoch bolo k dispozícii 60 pív zo spriatelených pivovarov. Pár som ochutnal, najviac mi šla APA z pivovaru Chmelnice.  Jednoduché odsmädové pivo. Rauch Märzen od Vorklosteru bol tiež fajn. Víťazné pivo minulého roka West Coast IPA od Zdenka Kubína z pivovaru Pivečka bola osviežujúca, dobre nachmelená a ľahko pitná.  No a aj tento rok som sa dostal do mysterióznej pivnice pod Mlíkarnou, plnou kyseláčov.

Bolo aj jedlo. Dva druhy gulášov, pečená klobása, pomazánky, huspenina a asi aj iné jedlá. Aj keď osobná slovenská účasť na podujatí bola menšia ako obvykle býva, v súťaži sme sa nestratili.

V kategórii B získal tretie miesto Ivan Vakula, kategóriu C vyhral Michal Bandur a tretie  miesto získal Martin Nemček. Kateróriu D vyhral Jozef Mesároš, kategóriu E vyhral Michal Krajčí a druhé miesto obsadil Michal Mirilovič. A bolo toho viac, kompletné výsledky nájdete tu.

Čo na záver? Obrovské ďakujem Petrovi a Šárke Měrkovým a samozrejme všetkým ľuďom v červenom. Teším sa na budúci rok.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade.

Prečítajte si aj

Ako som v Česku veľa nechválil a v Maďarsku bol za „szigorú bastard“