Viedeň: Jeden koncert, dvojica pivných podnikov

Ako som už písal, výlety do Viedne sú zväčša kombinácia rôznych aktivít vrátane pivných. Mojim hlavným cieľom bol koncert “meditatívnej“ skupiny Russkaja.  Keďže začínal večer, išiel som neobvykle až okolo obeda. V pláne bolo navštíviť 2 podniky, Kaltenhauser Botschaft Fünfhaus a druhú lokalitu pivovaru Beaver Brewing Company.

V centre Viedne

Kaltenhauser Botschaft Fünfhaus je situovaný na Mariahilferstrasse 156-158. Keď som plánoval návštevu, prvá myšlienka bola, že super, veď Mária je centrum. Nuž. Táto ulica sa delí na vnútornú a vonkajšiu. Vnútornú poznáte, tam sú obchody a aj keď nechcete, tak sa  jej asi nevyhnete.

Viedeň - Kaltenhauser

No a keďže táto ulica je dlhá a cieľ vašej cesty je na tej vonkajšej, tak dopraviť sa do podniku trochu trvá. Ak ste práve docestovali na Hauptbahnhof, najjednoduchšie je nasadnúť na električku číslo 18, vystúpiť na Mariahifer Gürtel a prejsť sa takých 500 metrov. Vyčleňte si cca 20 minút na cestu.

Podnik je to impozantný,  zaberá tri popisné čísla, kombinuje hotel, pivovar a reštauráciu. Prečo botschaft? Botschaft znamená v nemčine veľvyslanectvo. Kaltenhauser ako pivovar zo Salzburgu si zriadil 2. pivovarom veľvyslanectvo vo Viedni.

Na svojich  stránkach sa nazývajú najstarším pivovarom v Salzburgu. Niečo na tom bude keďže pivo varia od roku 1475. V 2011 vznikla  „Biermanufaktur“, ktorá sa zameriava na remeselné pivá a zveľaďovanie pivnej kultúry. Organizujú sa tu rôzne semináre, kurzy varenia piva, škola sládkov a pod.

Viedeň - Kaltenhauser

Veľvyslanectvo otvorili v septembri 2019 v štvrti Rudolfsheim-Fünfhaus.  V 50-tich rokoch minulého storočia tu bol In Stiegl Brauhof. Zameranie podniku je rovnaké ako materský pivovar. Čo ma zaujalo, že medzi aktivitami sú aj hosťovské varenia. Na stránke píšu, že je to malý  pivovar, keď sme nakúkali do vnútra cez sklo, vyzeral byť celkom veľký, podľa tankov, by som odhadoval na 2000l varňu.

Interiér je moderne ladený bez zbytočných „kudrliniek“  s veľkou „Biergarten“, ktorá  má kapacitu 200 miest. Celá reštaurácia má kapacitu 500 miest.

Tu by sa dalo robiť podujatie aj podľa našich Covid usmernení. Pýtal som sa ochotného čašníka, či sa niekedy naplnila kapacita, povedal, že ešte nie, avšak terasa už niekoľkokrát. V skorých popoludňajších hodinách bolo na terase vcelku rušno, vačšina zákazníkov sem prišla primárne na jedlo.

Obedové menu boli také rakúske klasiky. Jedálny lístok ponúka kombináciu tradičnej a modernej kuchyne. Samozrejme nemôže chýbať šnicel, alebo rebierka, ale nájdete aj šaláty, burgre, alebo roštenku na pive.

Na výčape majú päť svojich pív: 3 stálice a 2 špeciály. Ochutnávkovú dosku majú v ponuke, tak som si objednal. Stála ponuka pozostáva s týchto pív Zwickl, Wiener lager a IPA. Všetky tri pivá boli bez vád, chutili mi. Zwickl bol ukážkový, sladový, trochu kvasinkový, zľahka nachmelený.  IPA bola viac karamelová, ale slušne nachmelená. Najviac mi však chutil Wiener lager, kde mi ten typický karamel vôbec nevadil, skôr naopak. Zdá sa, že tie viedenské návštevy si vyžiadali svoju daň.

Weizen je skvelou ukážkou štýlu, banány, škorica, zdá sa, že miestne pivovary to so pšenicou vedia. Hviezdou ochutnávky však bol Stout. Karamel, nugát, káva, kakaové bôby. Skvelé. Mal som ešte chuť na jedno, tak som pozeral ponuku. Na výčape bolo ešte Starobrno, Schwechater, Bevog Helles, Reininghaus Jahrgangs pils a nealko Heineken.

Ponuka flašiek je tiež impozantná. Sú rozdelené do kategórií, tak si môže vybrať každý. Brewdog, Schonramer, domovský Kaltenhauser , Pohjala, Lagunitas,  Sierra Nevada, Rogue, Muttermilch . Samozrejme je toho viac,  pri posledne menovanom pivovare všetko zapadlo kam má. Kaltenhauser je súčasťou Brau union a tá je od roku 2003 je vlastnená spoločnosťou Heineken.

A keďže pozorne čítate moje články tak viete, že Beerlovers a tým aj Muttermilch sú tiež súčasťou Heineken. A je to. A čo som si teda dal? Domáci Weizen.  Za mňa skvelé miesto a to nielen na pivo a jedlo, ale ako skonštatoval(a) môj doprovod, majú prekvapivo skvelú kávu. Ochotná a rozhľadená obsluha je samozrejmosťou.

Beaver Brewing Company

Ďalšou zastávkou bol Beaver Brewing Company, teda BBC (1050), druhý  bar tohto pivovaru. Ten sa nachádza na Schönbrunner Strasse. Úprimne nechápem veľmi preferenciu budovať prevádzky na rušných miestach, ale ani ja nerozumiem všetkému. Každopádne električka 18 vás dovezie aj sem. A stojí oproti podniku. Ideálne. Táto lokalita bola otvorená týždeň pred lockdownom. Veľmi dlho si zákazníkov neužil. Znovuotvorenie 15.5.2020 sa stalo novým začiatkom.  Pred vchodom nás upútal motivačný pútač.

Viedeň - Beaver Brewing Company

Na výčape je sedem vlastných pív plus rezané zo stoutu a ležiaku.  Dve hosťovské pípy obsadil pivovar Brauschńeider.  Výzdoba je čistá, puristická, vonku je terasa pre max 20 ľudí.  Ako aj v domácom podniku, aj tu si môžete dať šesť ochutnávkových porcií, prvých šesť z vrchu.

Na doske som dostal túto zostavu:

  1. Big Lake, čo bol celkom nezaujímavý americký ležiak.
  2. Happy Trail, bola stará, zoxidovaná APA. Pôvodne mohla byť fajn, teraz nebola.
  3. Orange you glad , pomarančom infúzovaná IPA bola viac menej v poriadku, trochu mi ale chýbala lepšia piteľnosť.
  4. Sunny Day IPA bolo slušné pivo osviežujúce, ľahko pitné. A ani ten karamel ma nevyrušoval.
  5. Rosie bolo tiež dobre piteľné pivo aj keď s trochu divným chuťovým profilom na Pale Ale. Karamel, ľahká údenosť, vyvážená so zreteľným citrusovým chmelom.
  6. Starry Night bol ukážkový stout so všetkým čo v ňom má byť. Káva, čokoláda, sladké drievko.

Viedeň

Hviezdou posedenia sa však stal Brown ale „ In to the mystic“.  Karamel, ľahká praženosť, nugát. Taký zákusok. Ak by som sa neponáhľal  na koncert, isto by som si dal 1-2. Čudné, starnem.  A káva tu bola mizerná. Celkom som mal rozpačitý pocit z tejto návštevy, obsluha nemastná neslaná, pivá prišli teplé, niektoré už po zenite, veľmi budem zvažovať, či sa sem ešte vrátim. Ani ten Brown ale to nezachránil.

Koncert bol výborný, ako boli dodržané Covid opatrenia nielen na koncerte a report z koncertu je námet na ďalší článok a asi aj pre iné médium. Jedna vec však predsa. Aký by to bol koncert bez piva? Konkrétne tento podstatne lepší. Schremser märzen by mohol slúžiť ako pomôcka pri určovaní vád. Ako to už býva, čím lepší koncert, tým horšie pivo.

Potom už len električka na stanicu a domov. Pekný deň za nami.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Prvá postapokaliptická návšteva pivnej Viedne