Najlepší československý ležiak? V šestke sú štyri slovenské pivá

Najlepší ležiak

Vyrovnajú sa slovenské pivá tým českým? A vedia naše pivo oceniť napríklad aj českí pivári? A môžeme určiť najlepší ležiak? Aj to sú otázky, na ktoré je ťažko odpovedať.  Existujú však súťaže, ktoré môžu priniesť aspoň subjektívny pohľad na problematiku.

Desiatka finalistov

Jedna taká sa uskutočnila v susednom Česku. Aj keď plány boli o trošku inšie. Združenie První pivní extraliga totiž chcelo pôvodne organizovať degustačnú súťaž Česko – slovenské finále na Slovensku. Pandémia však pôvodné plány zmenila a tak sa súťaž uskutočnila v Prahe.

Postúpilo do nej päť českých a päť slovenských pív. Treba však povedať, že tie české mali o čosi strastiplnejšiu cestu. Základom súťaže je totiž porovnávať a degustovať bežne dostupné ležiaky, ktoré si kúpite napríklad v supermarkete.

Kým na určenie slovenskej päťky stačilo jedno kolo, v prípade českej vetvy boli potrebné základné aj semifinálové kolá. Už dostať sa do päťky českých pív bolo ďaleko ťažšie ako v prípade slovenských ležiakov.

Triumf zostal doma

Víťazom 12. ročníka súťaže sa stalo pivo Patriot 11 z Uherského Brodu. Aj keď bolo navarené inde, keďže tamojší pivovar skupina Lobkowicz zavrela. Na druhom mieste skončilo pivo Březňák Ležák. Ďalšie priečky už patrili slovenským pivám.

Tretí skončil  Šariš 12% Zlatý, na delenom štvrtom a piatom mieste boli dve pivá – Urpiner Premium a Stein Ležiak 12%. Aj šieste miesto patrilo Slovensku, keď ho obsadilo pivo Topvar 12 %. Prinášame vám kompletnú tabuľku výsledkov.

Česko-slovenské superfinále 2021
1. Uherský Brod Patriot 11 Pivovary Lobkowicz 26
2. Březňák Ležák Pivovar Velké Březno 30
3. Šariš 12% Zlatý Plzeňský Prazdroj Slovensko 31
4.-5. Urpiner Premium 12° Banskobystrický pivovar 32
4.-5. Stein Ležiak 12% Pivovar Steiger 32
6. Topvar 12° Plzeňský Prazdroj SK 33
7.  Radegast Ryze Hořká 12 Radegast Nošovice 34
8. Zubr Grand 11 Zubr Přerov 35
9. Zlatý Bažant 12° Heineken Slovensko 40
10. Rebel Original Premium Pivovar Havlíčkův Brod 42

Poznámka: Pivá získavali tzv. trestné body. Čím menej ich pivo malo, tým dopadlo lepšie.

Prečítajte si aj

Česi hľadali najlepší slovenský ležiak zo supermarketu

Snímka od YesMore Content z Unsplash.