Kto vlastní „Počiatkov“ Donovalský pivovar? Objavilo sa nové meno

Donovalský pivovar

Na remeselných pivovaroch je fajn to, že sú k zákazníkom o čosi bližšie ako veľké pivovary. Je to dané aj tým, že mnoho majiteľov žije s pivovarom denne. Nie je problém ich stretnúť či už pri výrobe, alebo priamo v reštaurácii či krčme. Existujú aj výnimky. Tou je napríklad Donovalský pivovar, o ktorého majiteľoch sa roky špekuluje. Okolo jeho vlastníckej štruktúry sa vynorili ďalšie informácie, ktoré priniesol portál Aktuality.sk.

„Počiatkov pivovar“

Donovalský pivovar je od začiatku spájaný s bývalým ministrom financií a neskôr dopravy za Smer-SD Jánom Počiatkom. Aj keď sa vo vlastníckej štruktúre nikdy neobjavil, okolo pivovaru sa vždy vznášal duch tohto bývalého politika.

Nahrávali tomu viaceré indície. Okrem iného akciovka Donovalský pivovar dostala hneď na začiatku úver od štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Na rozbeh svojho projektu vtedy dostala spoločnosť dva milióny eur.

Pivovar otvorili koncom roka 2016 a firmu vtedy oficiálne vlastnili Mário Partl a Dionýz Stehlík. Ako uviedol portál Aktuality.sk, Partl bol vtedy zamestnancom Počiatkovho ministerstva dopravy. Partl okrem toho šéfoval aj vo firme Bratislava Trade Center, kde boli akcionármi Robert Kaliňák a spomínaný Počiatek.

Nové meno

V roku 2018 sa za pivovarom objavilo nové meno. Podľa obchodného registra sa predsedom predstavenstva pivovaru stal Branislav Kúšik. Ten a s Počiatkom veľmi dobre pozná, keďže ide o jeho spolužiaka z vysokej školy. Navyše, Počiatek ho dosadzoval do dozorných rád podnikov.

Ako najnovšie upozorňuje portál Aktuality, pivovar má v akcionárskej štruktúre už trojicu majiteľov. Pivovar vlastnia Branislav Kúšik s manželkou a Martin Čatloš. Podobne ako Kúšik, aj Čatloš bol častým nominantom Počiatka v dozorných radách štátnych podnikov.

Čatloš uviedol, že do pivovaru vstúpil preto, lebo chcel zužitkovať svoje skúsenosti. „Vzhľadom na skutočnosť, že som sa v minulosti venoval problematike varenia a predaja piva, ma pán Kušík oslovil, či by som mu nepomohol s technickou a obchodnou stránkou projektu. Ako kompenzáciu mi ponúkol podiel na zisku v prípade, že projekt bude ziskový,“ uviedol Čatloš pre Aktuality.

Ten dodal, že do pivovaru nevložil žiadne investície. „Do projektu som neinvestoval vlastné finančné prostriedky, poskytol som iba svoj čas, skúsenosti, know-how a zahraničné kontakty na dodávateľov technológie a surovín,“ naznačil Čatloš.

Stratová záležitosť

Z finančného hľadiska na tom Donovalský pivovar nie je dobre. Podľa portálu Finstat nebola akciovka ani raz v zisku. Od roku 2015 vykázala kumulatívnu stratu takmer 759-tisaíc eur. Kým do roku 2019 firme kontinuálne rástli tržby, po prepuknutí pandémie jej tržby klesajú.

Napríklad v roku 2019 mala tržby na úrovni 1,2 milióna eur. Vlani boli už len na úrovni 542-tisíc eur. Boli dokonca ešte nižšie ako v roku 2016.

Prečítajte si aj

Pivovar spájaný s Počiatkom otvorili. Hneď „provokuje“