Pivovar spájaný s Počiatkom otvorili. Hneď „provokuje“

Donovalský pivovar 01

Na slovenskej pivnej mape pribudol  už 48. remeselný pivovar. Celkom v tichosti otvoril v piatok podvečer svoje brány Donovalský pivovar. Ten môžeme pokojne označiť za „najkontroverznejší“ za posledné roky. Viaceré média ho totiž spájali s ministrom dopravy Jánom Počiatkom a rozoberali ho z tejto stránky. A práve na tento moment reflektoval vo svojom motte aj samotný pivovar.

Prvé zmienky o pivovare sa objavili v lete minulého roka. Denník Nový Čas informoval, že na Donovaloch sa stavia pivovar a miestni ho spájajú s ministrom dopravy. „Po Donovaloch sa hovorí všeličo. Keď sem príde niekto z Bratislavy, hneď sa povie, veď za tým je minister. Nekomunikoval som priamo s tými ľuďmi. Kto je za tým, netuším,“ povedal pre denník starosta Donovál Miroslav Daňo.

Prepojenie pivovaru s ministrom sa však podarilo dokázať portálu Aktuality.sk. „Firmu Donovalský pivovar vlastnia Mário Partl a Dionýz Stehlík. Partl je aj zamestnancom Počiatkovho ministerstva dopravy,“ uvádza portál a poukazuje na ďalšie prepojenie Jána Počiatka a pivovaru. Ten poukazuje aj na to, že majitelia pivovaru dostali od štátnej banky dvojmiliónový úver. Samotný minister však pre portál Aktuality.sk spájanie s pivovarom akokoľvek odmietol. „Každej aktivite na rozvoj cestovného ruchu, najmä na Donovaloch, sa teším. Na firmu Donovalský pivovar však nemám žiadny vplyv,“ povedal minister.

Na Donovaloch otvorili v piatok 19. februára a toto načasovanie nemusí byť náhodne. V piatok sa totiž začali jarné prázdniny v Bratislavskom kraji a práve ten je z hľadiska cestovného ruchu najsilnejší. V stredisku tak môžeme očakávať silný týždeň a rozšírenie ponuky o remeselné pivo môže zaujať a dobre odštartovať pôsobenie pivovaru. Celkom úsmevne po všetkom vyznieva motto, ktoré pivovar používa: „Donovalský pivovar – Poctivé pivo od počiatku.“ Či ide iba recesiu je otázne. Každopádne motto provokuje a použitie slovíčka „počiatok“ evokuje práve ministra.

Donovalský pivovar 02

Pivovar počas víkendu ponúkal šesť druhov piva. Okrem klasického ležiaku aj napríklad pšeničné pivo, tmavý špeciál či pivo štýlu IPA. Za pollitrák ležiaku ste zaplatili dve eurá, tretinkové špeciály začínali na sume  1,40, za tie najdrahšie ste si priplatili 40 centov. Ponuku dopĺňalo nealkoholické pivo značky Lobkowicz.

Donovalský pivovar je už druhým remeselným podnikom, ktorý otvoril svoje brány v tomto roku. Prvý otvoril svoje brány pivovar Franz v Lučenci, v najbližších dňoch by prvých hostí mali privítať v martinskom pivovare MARTINs aj bratislavskom Ružinovskom pivovare Komín.

Adresa: centrum Donovál, na hlavnom parkovisku
Aké pivo ponúka: Ujec 12 % (svetlý ležiak plzenského typu), Klajmber11 % (ľahké svetlé pšeničné pivo), Summer Ale 10% (ľahké svetlé pivo), Hex Ale 13% (príjemné horké jantárové pivo), Hajlander 14% (tmavý špeciál), Winter IPA 15% (extrachmelené pivo)

Fotoreportáž z Donovalského pivovaru

Donovalský pivovar 13
Pivovar otvorili 19. februára. Podľa pôvodných plánov mali stavebné práce skončiť v januári.
Donovalský pivovar 12
Pivovar nájdete priamo v centre Donovál. Podnik totiž vyrástol priamo na parkovisku.
Donovalský pivovar 05
Pivovarské technológie nájdete aj v hlavnej hale podniku.
Donovalský pivovar 06
Rozpočet na stavbu pivovaru bol stanovený na asi 2 milióny eur.
Donovalský pivovar 11
Pivovar je situovaný v stredisku, ktoré je plné turistov v lete aj zime.
Donovalský pivovar 09
Na výčape bola v prvý víkend šestica pív. Okrem klasického ležiaku aj IPA či pšeničné pivo.
Donovalský pivovar 07
Na Donovaloch ponúkajú aj degustačné menu.
Donovalský pivovar 08
Ceny sú vyššie. Pivovar určite nemôžeme zaradiť do kategórie turistická krčma.
Donovalský pivovar 03
Na strednom Slovensku mysleli na každý detail.

Snímky: Slavomír