Kúp pivo a pomôž. Slováci chcú prispieť pivnou akciou Morave

Slováci chcú pomôcť Morave.

Stačilo pár minút a prišli o všetko. Ničivá búrka spojená s tornádom spustošila prihraničné oblasti Slovenska v českých regiónoch Hodonínsko a Břeclavsko. Morava sa stala centrom pozornosti celého regiónu a spustila sa vlna solidarity, ktorú chcú podporiť aj Slováci. Konkrétne pivnú akciu na pomoc ohlasuje  spolumajiteľ Svätojánskeho pivovaru Juraj Gajdoš.

Snaha pomôcť

„Nie je nám ľahostajné, čo sa stalo. Celú vec vnímame dosť citlivo. Za prvé je to naša spádová oblasť, za druhé, cele územie južnej Moravy a Záhoria je prepojené ako rodinnými vzťahmi, tak aj priateľskými. Je to vidieť každý deň, odchádzajú do postihnutej oblasti  či už hasiči, miestne stavebné firmy ale aj množstvo ľudí, aby mohli pomôcť,“ začína rozprávanie Juraj Gajdoš.

Aj jeho pivovar chce priložiť ruku k dielu a na sobotu 10. júla naplánoval pivnú akciu, ktorej cieľom je pomôcť postihnutým oblastiam na Morave. „ V tento deň sa v určených podnikoch bude čapovať pivo a výťažok z jeho predaja pôjde priamo dotknutým obciam, resp. priamo ľudom na materiálne zabezpečenie,“ vysvetľuje pivovarník.

Pomoc chcú na Moravu dopraviť čo najskôr. „Nasledujúci deň nám podniky nám nahlásia finančný obnos, resp. im dáme informáciu, akú materiálnu pomoc potrebujeme zabezpečiť a my pre to prídeme a odnesieme do danej oblasti,“ hovorí Juraj a dodáva, že celá akcia sa robí koordinovane s obcou Moravský Svätý Ján.

Chcú osloviť aj ďalších

Pivári budú môcť kúpou piva pomôcť na viacerých miestach. „V Moravskom Svätom Jáne od 9:00-20:00  každoročne organizujeme bicyklové preteky v retro kostýmoch s Názvom Tur de tu. Tento rok sme to spojili s iniciatívou Deň piva pre Moravu a v našom prípade pôjde celý výťažok z akcie na materiálnu a finančnú podporu pre Moravu,“ vysvetľuje pivovarník.

Ten dodáva, že viac informácií záujemcovia nájdu na stránke obce Moravský Svätý Ján. Do akcie sa však zapojili aj ďalšie podniky. „My sme oslovili pivovary Komín a Alžbetka a tí bez váhania súhlasili s danou akciou, za čo im veľká vďaka,“ hovorí Juraj. Podľa jeho slov pracovnú pomoc prisľúbili páni z pivovaru Rudavar a akcie sa zúčastní aj Pivotéka s galériou v Skalici.

Pivovarník však hovorí, že otvorení sú aj ďalšej spolupráci. „Nakoľko nemáme toľko času na oslovovanie pivovarov, tak aj touto cestou by som chcel poprosiť, ak by ste sa chceli pripojiť a pomôcť našej iniciatíve, nech napíšte mi na svatojanskypivovar@gmail.com a podáme vám bližšie info,“ vyzýva Juraj.

Ten priznáva, že celú situáciu na Morave vníma veľmi citlivo. „Ľudia doslova z minúty na minútu prišli o všetko. Do práce musíte chodiť, hypotéku tiež splácať, ale zrazu sa nemáte kam vrátiť. Ono je jedno, či by sa takéto niečo stalo v Košiciach, v Rožňave alebo v Martine. Ak môžeme, akokoľvek pomôžeme,“ uzatvára rozprávanie Juraj Gajdoš.

Prečítajte si aj

Pivovar Radošina: Podpora charity aj príprava kamennej prevádzky

Snímka: FB HZS Jihomoravského kraje