Lanius chystá veľký pivovar. Predbehne aj Urpiner

Na slovenskej pivovarníckej scéne sa pripravuje najväčšia premena za posledné roky. Jej výsledkom bude štvrtý najväčší pivovar na Slovensku. A nebude to nové meno. Práve Trenčiansky pivovar Lanius predstavil úradom zámer, ktorého výsledkom má byť úplne nový pivovar s kapacitou 100-tisíc hektolitrov piva ročne. Len pre porovnanie, je to viac ako ročná produkcia Banskobystrického pivovaru.

Rýchly rast

Lanius otvorili v Trenčíne v roku 2014 a rýchlo si získal svojich priaznivcov. Už po roku navyšoval produkciu a jeho majitelia sa netajil tým, že ambíciou je na Považí vytvoriť väčšieho producenta piva. „Koncepcia zameraná na svetovú pivnú rozmanitosť sa ukázala, ako veľmi životaschopná a už po dvoch rokoch činnosti sme dosiahli absolútnu saturáciu výrobných možností,“ píše pivovar v dokumentoch, ktoré aktuálne posudzujú úrady.

Lanius hľadal možnosti ako zvýšiť výrobu priamo v centre, nenašiel ich tam. „Napriek prvotnej ambícii zväčšiť kapacitu na mieste, pochopili sme pod vplyvom narastajúcich logistických, skladovacích a technologických tlakov, že by riešenie kapacitných problémov bolo len dočasné za cenu neúmerného úsilia a nákladov,“ naznačuje vedenie pivovaru. Aj preto vznikol plán postaviť  nový produkčný pivovar na zelenej lúke.

„Náš produkčný pivovar je logické a strategické pokračovanie nášho reštauračného minipivovaru, ktorý sa nachádza v historických priestoroch v centre mesta v mestskej pamiatkovej rezervácii,“ vysvetľuje vedenie. Nový producent zlatistého moku by mal vzniknúť v priemyselnom parku v Trenčíne. „Na tomto pozemku chceme postupne v priebehu piatich rokov vybudovať produkčný pivovar s kapacitou 100-tisíc hektolitrov ročne,“ naznačuje pivovar.

Aj ďalšie pivovary?

Pivovar by sa mal rozširovať postupne v troch etapách, keď prvá predpokladá vybudovanie producenta s kapacitou na úrovni 20-tisíc hektolitrov piva ročne, druhá počíta s rozšírením o 30-tisíc hektolitrov a tretia o 50-tisíc hektolitrov. Každé jedno rozšírenie bude predpokladať výstavbu novej haly.

Trenčania zároveň poukazujú na to, že ďalší rast výroby nad kapacitu 100-tisíc hektolitrov neplánujú. „Prípadný ďalší nárast by už nebol logisticky výhodný a bude sa riešiť v prípade potreby budovaním satelitných produkčných pivovarov v okolitých lokalitách,“ naznačuje Lanius.

Trenčania pritom chcú zostať pri produkcii, ktorú doteraz poznáme. „Všetko naše pivo chceme naďalej plniť tak, aby bolo nefiltrované a nepasterizované, a aby napriek tomu nechladené v regáloch obchodov vydržalo niekoľko mesiacov až rokov vo vynikajúcej kondícii ako doteraz,“ píše pivovar v zámere.

Zmení sa však balenie, keď pribudnú aj plechovky. „Sudované pivné špeciály v rámci Slovenska  budeme plniť do nerezových KEG sudov a na export v Európe budeme používať jednorazové ekologické recyklovateľné plastové Keg sudy. Pre potreby farmárskych predajní a špecializovaných pivoték budeme zvyšok kapacity fľaškovať a plechovkovať na plnoautomatickej plniacej linke,“ naznačuje Lanius.

Miliónový projekt

S výstavbou nového pivovaru by chceli v Trenčíne začať v máji 2018, keď je termín dokončenia stanovený na júl toho istého roku. Celkové náklady vyčíslili v Trenčíne na 1,5 milióna eur. Ak by sa Trenčanom podarilo vytvoriť pivovar s celkovou kapacitou 100-tisíc hektolitrov piva ročne, bol by to štvrtý najväčší pivovar na Slovensku.

Aktuálne má najväčšiu kapacitu Heineken Slovensko (1,9 milióna hektolitrov), za ním nasledujú Pivovary Topvar (1,2 milióna hektolitrov), Pivovar Steiger (300-tisíc hektolitrov) a Banskobystrický pivovar (okolo 70-tisíc hektolitrov).

Snímky: Trenčiansky pivovar Lanius, oPive.sk