Pozrite si, ktorý česko-slovenský ležiak z obchodu je najlepší

Pohár piva. Ležiak. Prvá pivná extraliga.

Ak ste fanúšikom štýlu ležiak, a najmä toho, ktorý je bežne dostupný aj v supermarkete, možno vás budú zaujímať výsledky súťaže Prvej pivnej extraligy. České občianske združenie zorganizovalo už jej desiaty ročník. Vo finále si pritom zmerali sily české, ale aj slovenské značky.

Búranie mýtov

Združenie organizuje pravidelné degustácie pív, ktoré sú bežne dostupné v supermarkete. Ich cieľom je poukázať na to, že občas sa k značke či pivu pristupuje s predsudkami. Degustácie prebiehajú skupinovo a sú anonymné.

Degustátori pritom nakupujú ležiaky a tie hodnotia. Najprv vyhodnotia českú ponuku a potom aj slovenskú. Kým slovenská ponuka je skromná a stačí jedno kolo, v českej vetve musia zaradiť aj semifinálové kolá.

Nevyrovnané  

Do československého superfinále postúpilo osem pív – štyri české a rovnaký počet slovenských. Občianske združenie pritom otvorene priznalo, že hodnotenie bolo pomerne jednoznačné.

„Súboj slovenských a českých pív bol vyrovnaný len v strede tabuľky, lebo na oboch koncoch sa súťažiaci výrazne oddelili,“ zhodnotili degustátori. Tí neboli spokojní hlavne so slovenským pivom Sitňan z pivovaru Steiger.

„Sitňan skutočne nebol dobrý a od dvojice na šiestom a siedmom mieste ho delilo osem bodov. Osmičku pridelil Sitňanovi aj argentínsko-pražský pivný kat Max Bahnson, hovoriac že tak zlé pivo nepil ani v Argentíne,“ napísali hodnotitelia.

Český víťaz

Víťazom desiateho ročníka sa stalo pivo Holba Premium. „Jednoznačne bodovala u všetkých hodnotiacich a potvrdila vysokú kvalitu pív z Hanušovíc a Moravskosliezskych pivovarov všeobecne, vyjadrenú okrem iného víťazstvom na European Beer Chalenge 2019 v Londýne,“ uviedli hodnotitelia.

Na druhom mieste skončil slovenský ležiak Zlatý bažant ’73. Tretiu priečku obsadil ležiak Excelent z pivovaru Plzeňský Prazdroj. My vám prinášame kompletné výsledky superfinále.

Výsledky Česko – slovenského finále PPE 2019    
Názov piva Pivovar Body
1. Holba Premium Holba 26
2. Zlatý Bažant 73 Heineken Slovensko 31
3. Excelent Plzeňský Prazdroj 32
4. Litovel Premium Litovel 34
5. Urpiner Premium Banskobystrický pivovar 36
6. – 7. Zlatý Bažant 12 % Heineken Slovensko 38
6. – 7. Budvar Budějovický Budvar 38
8. Sitňan Steiger 46

Prečítajte si aj

Česi vyberali najlepší slovenský ležiak. Pozrite si výsledky

Ilustračná snímka: Flickr/andersbknudsen