Pivovar Liptovär: Už pripravujeme rozšírenie výroby

Pestrý, turbulentný, ale aj prelomový. Aj takto môžeme nazerať na rok 2015 z pohľadu pivovarníkov. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá majiteľ pivovaru Liptovär Marián Kokoruďa.

Liptovar - Kokoruda
Marián Kokoruďa (na snímke vľavo) s novou posilou pivovaru Liptovär Jozefom Vaculom.

Ako hodnotíte rok 2015 z pohľadu pivovarníka?
Ak sa pozrieme na náš rok, tak ho môžeme hodnotiť iba pozitívne, keďže sme úspešne zavŕšili komplikovaný proces uvedenia do prevádzky nášho pivovaru aj pivovarskej reštaurácie a pomaly, ale isto sa nám darí etablovať medzi slovenské malé priemyselné pivovary a dostávame sa tiež do povedomia milovníkov dobrého piva. Pri pohľade na minulý pivný rok všeobecne máme pocit, že taktiež ho možno považovať za úspešný, vznikajú nám tu nové malé pivovary, konzumácia kvalitného piva má stále vzostupnú tendenciu, rozbehli sa Salóny piva, ktoré sú určite kvalitnou formou propagácie pivovarov.

Čo bolo pre Vás udalosťou roka?
Určite prekonanie všetkých byrokratických zádrheľov spojených s otvorením pivovaru, a sme šťastní, že naša dlhoročná práca nevyšla nazmar.

Aké problémy najviac trápia sektor?
Byrokracia, niektoré „priam až šialené“ právne predpisy. Za veľmi prekvapujúce považujeme niektoré cenové praktiky malých pivovarov ako aj správanie sa pár malých pivovarov spôsobom veľmi blízkym správaniu nadnárodných pivovarov. Hoci sa v tomto sektore pohybujeme už dlhšiu dobu, aj tak sme zostali zaskočení tým, že medzi pivovarníkmi nevládnu práve ideálne vzťahy, očakávali sme viac uvoľnenosti, kooperácie a radosti z toho, že sme skupina ľudí, pre ktorých je varenie piva koníčkom.

Čo vám urobilo za rok 2015 najväčšiu radosť ?
Už sa opakujeme, ale pre nás nemohlo byť nič krajšie ako otvorenie pivovaru, ale samozrejme aj prvý zákazník, prvý odberateľ ochotný predávať naše pivo, prvá zmienka o nás v článkoch na webe, facebooku či v rámci diskusií ľudí, pozitívne ohlasy na Salónoch piva. Čiže také typické radosti prvoročiakov.

Aký bude podľa vás rok 2016? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Veríme tomu, že rok 2016 bude určite ešte lepší ako tento rok. Čo sa týka našich výziev, sme v procese príprav rozšírenia kapacity našej výroby, takže toto bude určite mimoriadne ťažisková záležitosť. Samozrejme chceme pracovať na vylepšení našich pív, pokračovať v zútuľňovaní nášho areálu, aby sa u nás zákazníci cítili ešte lepšie.

Snímka: FB Liptovär