Matt o situácii v Rači: Už som si našiel právnika

Len pred v stredu sme priniesli informáciu o tom, že v Rači pripravujú nový pivovar, ktorý má nahradiť dUb Brewing. Zmeny a nové smerovanie boli novinkou aj pre Matthewa Wirtza. Práve americký sládok pivovar rozbiehal a v závere minulého roka bol odvolaný nielen z funkcie sládka, ale aj konateľa. Na nové informácie sa rozhodol reagovať a poskytol nám pohľad na celú situáciu. Prinášame ho preložené v kompletnom znení. Doplnili sme len medzititulky pre lepšiu orientáciu v texte.

Úprimne? Snažil som sa od všetkých udalostí držať ďalej. Moja práca pre Pivovar Karpat je veľkou výzvou a okrem toho robím aj poradenskú činnosť, keď pomáham rozbiehať pivovary. Aktuálne varím pivo pre jednu spoločnosť v Budapešti, pomáham im navrhnúť a vybrať zariadenie pre pivovar, ktorý budujú. dUb pomohol vybudovať moju reputáciu na Slovensku a vytvoril my príležitosti, ktoré teraz mám. Verím, že je to veľká strata pre pivnú komunitu, ale dúfam, že jej prispejem inými spôsobmi.

Okrem mojich vyhlásení v decembri minulého roka, keď som bol odstránený z vedenia, som o situácii v dUbe verejne nehovoril. Snažil som sa mlčať s nádejou, že nájdeme spôsob ako zachrániť pivovar a s partnermi sa dopracujeme k dohode. Bohužiaľ, teraz je to už nemožné.

Len finálny útok

Stále si neuvedomujem všetky dôvody, prečo sa to stalo. V deň, keď prišli moji partneri do pivovaru s bezpečnostnou službou, som zostal prekvapený. Priznávam, mali sme nejaké problémy s komunikáciou aj rozdiely v pohľade na to, akú rolu by mali mať partneri. Nikdy som však nepredpokladal, že naše spory sú také veľké, že ich budeme riešiť ochrankou a tým, že ma vyvedú z budovy. Z ich strany som nezaznamenal snahu o to, aby sme tieto problémy riešili. Či už mailom, poštou či osobne. Prišiel len finálny útok. Marek mi nezaplatil plat za november, nechali ma bez pivovaru, bez peňazí a čo bolo najhoršie, moja žena bola tehotná. Všetko sa to udialo len dva týždne pred Vianocami.

V posledných troch mesiacoch som sa snažil kontaktovať mojich partnerov, aby sme sa dopracovali k nejakej dohode. Z ich strany však išlo len o minimálnu komunikáciu. Ponúkol som im pritom niekoľko rôznych možností ako rozbehnúť prevádzku dUbu. Jednou z možností, ktorá bola aj preverovaná, bola možnosť odkúpenia akcií mojich partnerov vlastníkom pivovaru Karpat s tým, že na prevádzke budeme ponúkať pivá oboch značiek. Táto možnosť nakoniec padla, keď si partneri pýtali sumu vyššiu, než v pivovare preinvestovali.

To má privádza k tomu, čo sa v súčasnosti v pivovare deje. Po niekoľkých ďalších neúspešných pokusoch sa stretnúť s partnermi, keď som im ponúkal možnosť odkúpiť svoj podiel za výrazne nižšiu cenu ako je jeho skutočná hodnota, som použil svoje kľúče a vošiel do pivovaru. Zistil som, že chladiaci systém pre tanky bol vypnutý a asi šesť tisíc litrov piva bolo úplne zničených. Rozhodol som sa tak pre zmenu zámkov a zablokoval som prístup do budovy s tým, že sa ho pokúsim vyčistiť a znova otvoriť.

 Na ďalší deň sa však objavil Marek. Sprevádzal ho zámočník, hrubé krky z bezpečnostnej služby a sťahovacia služba. Prevŕtali zámky a vyrazili zámok na mojej dielni. Sťahovacia služba vytiahla moju motorku aj osobné nástroje a veci. V tomto bode som pochopil, že je čas nájsť si právnika.

Bývalý pracovník Karpatu

Krátko po tomto incidente som dostal podivný telefonát od spoločnosti, ktorá bola robila v dUbe nejakú prácu. V tom čase som varil pivo v Karpate, takže som nemohol skontrolovať, čo sa v pivovare deje. Tak sa do pivovaru šla popozerať moja žena. Keď prišla, videla že v budove je niekoľko chlapov, keď ju však zazrel Marek, šiel pred ňou zavrieť dvere. Kika mu vravela, že sme niečo zabudli v kancelárii, nedovolili jej však vstúpiť do pivovaru a musela čakať vonku. Neskôr sme zistili prečo. Chlap, ktorého pred ňou schovávali, bol Igor. Ten až donedávna robil vedúceho výroby v Karpate.

Keď som začal v januári robiť v Karpate, v pivovare prebiehalo niekoľko veľkých zmien súvisiacich s tým, ako budeme robiť pivo. S novou sériou piva pod názvom True American line sme kupovali nové suroviny a menilo sa viacero vecí. Igor sa ma v tom čase začal pýtať mnoho otázok. Zaujímalo ho to, ako sme robili veci v dUBe a nakoniec prišlo aj k tomu, ako som varil svoje pivá. Vtedy som si nemyslel, že je to divné. Bol vedúcim výroby a tak by mal vedieť, aké veci máme v pláne robiť.

Teraz, keď sa objavujú informácie o tom, že Igor pracuje s mojimi partermi, mi začína byť jasné, že sa pýtal na detaily, ktoré by mohol využiť vo svojom novom zamestnaní. V skutočnosti Igor vedel o záujme majiteľov Karpatu kúpiť akcie v dUbe a my si teraz kladieme otázku, či prispel k tomu, že obchod zlyhal. Ja neviem či využil moje kontakty k tomu, aby oslovil mojich partnerov, alebo kontaktovali oni jeho. Viem to, že Igor nikdy nebol sládkom. Vždy bol vo vedení pivovaru. Ešte pred dvoma týždňami kontaktoval nového vedúceho výroby v Karpate, aby sa ho opýtal na niektoré procesy v pivovare.

Všetky kroky

Počas posledných mesiacov som sa snažil urobiť všetko preto, aby sme s partnermi našli dohodu. Moja posledná ponuka bola tá, že im predám svoje akcie a dokonca im pomôžem vylepšiť ich PR, aby dostali šancu rozbehnúť pivovar na vlastnú päsť. Moja ponuka bola odmietnutá. Bude citovať Romana. „Pomoc s PR a obyvateľmi Rače? Skutočne, Pán Dokonalý?“  Dokonca zašiel tak ďaleko, že mojej žene povedal, že sa nestará o názory ľudí pracujúcich v sektore ani o ľudí v Rači. On nepotrebuje to, aby bol úspešný.

Takže teraz sú tu a verejnosti prezrádzajú svoje plány. Nebol som informovaný o rokovaniach s kupujúcimi. Konečnú dohodu budem musieť odobriť aj ja a bude zaujímavé sledovať, kto chce kúpiť pivovar s povesťou, ktorú mu vytvorili Roman a Marek. Budem smutný, keď podnik skutočne predajú, ale dúfam, že jedného dňa budem mať príležitosť postaviť nový výčap a znova osloviť milovníkov remeselného piva v meste.

Matthew Wirtz