Po rokoch sa slovenský sládok priznal, ako vytvoril fiktívny fínsky pivovar

Fiktívny fínsky pivovar

Je to záležitosť stará už takmer päť rokov. Pivári by na ňu už dávno zabudli, keby sa hlavný predstaviteľ pivovaru sám nepriznal. Hovoríme o Vladovi „Kazo“ Kaznakovi z Unorthodox Brewing, ktorý v podcaste Na pive vyrozprával vtipnú príhodu o tom, ako ponúkal svoje pivo pod menom fiktívneho pivovaru z Fínska.

Divočina na Salóne

Ešte dnes nájdete na sociálnej sieti pivovaru status zo septembra 2016.  „My sme ready na Salóne piva v Starej tržnici. Dnes o 17:00 narazíme Hapankaali od Jätkä Brewing,“ lákal záujemcov pivovar Unorthodox Brewing.

Aj medzi návštevníkmi festivalu kolovala zvesť o tom, že Kazo priviezol na festival „divočinu z Fínska“. Fanúšikovia tak mohli ochutnať pivo Hapankaali. To bolo predstavené ako Norwegian Farmhouse s kapustovou šťavou, sušenými slivkami a červenou paprikou a obsahom alkoholu 5,5 percenta.

A pivo malo ohlas. Aj dnes nájdete na hodnotiacich portáloch zmienku o pivovare Jätkä Brewing. UNTAPPD ho predstavuje ako fínsky domáci pivovar. Na Ratebeere má celkom dobré hodnotenia s priemerom 3,23.

Fínsky či slovenský?

Kazo sa po rokoch priznal, že išlo z jeho strany o recesiu. „Konečne to môže prezradiť. Na verejnosť sme vymysleli hoax. Spolu s Peťom a Danielom z Hellstorku a pánom Grmelom z Lucky Bastardu sme si vymysleli to, že budeme variť „zverské“ pivá. Ponúkali sme ich pod značkou fiktívneho fínskeho pivovaru Jätkä,“ priznal sa s úsmevom v podcaste.

Prezradil, že išlo o úlet. „Navaril som tak pivo Hapankaali. V podstate to bola pivná kapustnica. Dal som tam sušené slivky, údenú papriku aj šťavu z kapusty. Bola to len malá 20-litrová várka, ktorú som varil doma. Bol to úlet,“ naznačil.

Priznal, že reakcie kupujúcich boli výborné. „Poviem vám, že sa to na Salóne piva sa to predalo ako prvé,“ povedal s úsmevom. Peter Holčík z pivovaru Hellstork, ktorý stojí za podcastom priznal, že trik s fínskym pivovarom vedel od začiatku. „Ja som na to pozeral a od smiechu som plakal,“ priznal Peter.

Prečítajte si aj

O fínskom pive zo Slovenska píšu aj Američania

Ilustračná snímka: SigmundUnsplash