Maďarská APA, ktorá má čo vylepšovať (American Beauty)

Monyo - American Beauty

História maďarského pivovaru Monyo začala písať v roku 2014. Práve vtedy spojili svoje sily Pein Ádám a Németh Anti. Prvý bol prevádzkovateľom podniku s remeselným pivom. Tam zistil, že ponuka tamojšej scény je nevývažená a s chybami. Preto sa rozhodol variť vlastné pivo. Potreboval však niekoho, kto by to pivo aj skutočne navaril. Németh Anti bol tým, koho hľada. Anti bol domovarič, ktorého varenie piva bavilo natoľko, že opustil učiteľskú kariéru a začal variť pivo. Najprv doma „načierno“, keď  zásoboval vo veľkom svojich kamarátov a potom aj oficiálne cez kočovný pivovar. Obaja dali dokopy sily aj financie a založili pivovar Monyo. Ten nájdete v Budapešti. Z jeho ponuky dnes ochutnáme pivo s názvom American Beauty. Bolo navarené v štýle American Pale Ale.

Názov piva: American Beauty

Pivovar: Monyo Brewing

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Maďarsko

Stupňovitosť: 13,5°

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili v prepočte 2,60 eura.

Farba: Zlatistá, pivo je kalné.

Pena: Šľahačkovitá, hutná. Len pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia grepu, červeného pomaranču, citrusovej trávy a ríbezlí.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti dominuje kombinácia grepu, pomaranču, limetky aj trávnatých tónov. Horkosť je príjemná, doznievanie jemne trávnaté. Zachytíte aj kvasničnú pachuť.

6/10

Zhrnutie

Nie je to čisté pitie. Kostrbatým ho robia trávnaté tóny aj náznaky kvasničnej pachuti. Na druhej strane je pivo celkom piteľné. Štýlovo si celkom sadlo. Za nás je toto pivo za šesť bodov. Body šli dole hlavne za kvasničnú pachuť a výrazne trávnaté tóny.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.25/10 (2 hodnotení)