Sú bratislavské pivovary Komín a Alžbetka v ohrození? Aj to môže byť otázka, ktorá sa vynára pri pohľade na problémy ich prevádzkovateľa. Bratislavská eseróčka Quintela Gastro totiž aktuálne čelí návrhu na vyhlásenie konkurzu. Súdom musí dokazovať, že má dostatok majetku a odvráti tak hrozbu krachu.
Zatvorená Alžbetka
Že sa niečo deje, svedčil aj krok, o ktorom sme písali ešte v lete tohto roka. Vedenie spoločnosti na sociálnej sieti oznámilo, že zatvára Mestský pivovar Alžbetka, ktorý nájdete na konci Obchodnej ulice v Bratislave.
Vedenie oboch podnikov pre portál oPive.sk uviedlo, že za týmto krokom sú „technické problémy“, ktoré by mali byť vyriešené stavebnými úpravami do septembra. Práve vtedy mal byť podnik opätovne otvorený.
Po vyjdení článku sa však portálu oPive.sk ozvali viaceré dobre informované zdroje, ktoré poukázali na to, že poskytnuté informácie sa nemuseli zakladať na pravde. Dôvodom uzatvorenia podniku nemali byť technické problémy, ale spor majiteľa pivovaru s majiteľom budovy, od ktorého si prenajíma priestory.
Údajne malo dôjsť k navýšeniu nájmu, s ktorým nájomca nesúhlasil. Táto teória oficiálne potvrdená nikdy nebola. Kroky, ktoré sa udiali v posledných týždňoch, jej však môžu dávať za pravdu.
Návrh na konkurz
V októbri sa totiž na súd obrátili spoločnosti VLD – Kobra a K.U.K.S. a požiadali o vyhlásenie konkurzu spoločnosti Quintela Gastro. Ide o bratislavskú eseróčku, ktorá prevádzkuje pivovary Alžbetka a Komín.
Spoločnosti VLD – Kobra a K.U.K.S. majú rovnakých vlastníkov. Eseróčka K.U.K.S. je pritom vlastníkom budovy, v ktorej sídli pivovar Alžbetka.
Firmy mohli súd požiadať o vyhlásenie konkurzu vtedy, ak mali voči majiteľovi pivovaru nesplatené faktúry. Tento krok mali pritom uľahčený, keďže Quintela Gastro je podľa portálu Finstat dlžníkom aj Sociálnej poisťovne (dlh 9861 eur) či Všeobecnej zdravotnej poisťovne (dlh 2916 eur).
Vo februári tohto roka Finančná správa zaradila Quintelu na zoznam platiteľov dane z pridanej hodnoty, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH. Dôvodom tohto kroku bolo to, že firma bola zaradená do skupiny firiem, ktoré „neplnia alebo opakovane porušujú daňové povinnosti, nie sú zastihnuteľné na adrese a pod.“
Presvedčia súdy?
Spoločnosti Quintela Gastro síce od roku 2019 kontinuálne rastú tržby, v rokoch 2019 až 2022 ani raz nevykázala zisk. Za uvedené obdobie vykázala kumulatívnu stratu 784-tisíc eur. Aj keď tu treba povedať, že z veľkej miery za to mohli vysoké odpisy. Napríklad v roku 2022 mala firma stratu pred zdanením a odpismi na úrovni 44-tisíc eur.
Vedenie Quintely tak teraz musí súdu dokazovať, že jej finančná kondícia je natoľko dobrá, že vie svoje záväzky vyrovnať. Ak sa to firme nepodarí, skončí v konkurze. V takomto prípade by sa rozpredával majetok spoločnosti. Ale to predbiehame. Slovenské príklady ukazujú, že spoločnosti vedia často takýto krok odvrátiť.
Portál oPive.sk oslovil s otázkami aj vedenie spoločnosti Quintela Gastro. Otázky označilo za „nezmysly“ a odmietlo na nich odpovedať.
Len pripomíname, že firma v júli ohlasovala, že na prelome augusta a septembra opätovne otvorí pivovar Alžbetka. Doteraz sa tak nestalo. Rovnako neúspešne zatiaľ vyzerá avizovaný krok, ktorý hovoril o otvorení ďalšieho podniku v priestoroch štadióna Tehelné pole.