Na pivovarnícku mapu Slovenska pribudol Miloslavov a pivovar Vanc

Pivovar Vanc

Pivovar Vanc. Tak sa volá nový prírastok na slovenskej pivovarníckej mape. Nájdete ho v obci Miloslavov a jeho hlavným predstaviteľom je Mário Vanc. Práve on pre portál oPive.sk porozprával viac o novom pivovare aj o plánoch do budúcna.

Svadobný darček

Príbeh pivovaru Vanc začal pred šiestimi rokmi. Ako Mário spomína, bol spojený so svadbou. „Prvýkrát som k čerstvo pomletému sladu pričuchol v roku 2018, keď sme kamarátovi na svadbu chystali domovaričské pivo,“ hovorí s úsmevom s tým, že  pivo dopadlo lepšie, ako kamarátov sobáš.

Varenie piva mu učarovalo natoľko, že sa oň začal intenzívnejšie zaujímať. „V tomto období som sa ako keby vrátil v čase a venoval sa knihám o pive, praxovaniu v pivovare, testovaniu várok a pitiu,“ približuje Mário.

K pravidelnému vareniu však potreboval nájsť aj potrebnú oporu. „Nabrať potrebný entuziazmus mi pomohla manželka, ktorá sa obávala môjho vtedajšieho workoholizmu a podporila moje rozhodnutie aktívne relaxovať prostredníctvom tohto hobby. Hobby sa časom pretavilo do práce. Do práce, ktorá je zároveň psychickým relaxom,“ pochvaľuje si sládok a majiteľ pivovaru v jednom.

Vo svojom

A ako sa Mário prepracoval k vlastnému pivovaru? „Rozhodnutie založiť pivovar prišlo po piatom veľkom pive. Kto počas pandémie nekváskoval, ten štrikoval a my sme doma zakladali náš rodinný pivný kartel. Roznášačky na bicykli a barter za domáci chleba boli na dennom poriadku,“ smeje sa.

Odozva okolia bola veľká. „Museli sme z nemenovanej siete potravín pašovať prázdne prepravky, v ktorých som spúšťal ďalšie a ďalšie várky fliaš zachladzovať do podzemnej šachty. Svet bol krásny, čo sa nevydistribuovalo, to sa kvôli krátkej exspirácii vypilo,“ naznačuje.

Pivovar Vanc - Logo

Mário priznal, že časom ho začal limitovať priestor a objemy. „Ak sme sa chceli rozrásť a začať predávať, tak sme museli ísť do zoficiálnenia a splniť všetky zákonné podmienky definície malého samostatného pivovaru,“ hovorí o zásadnom kroku.

Mário si pritom celú technológiu konštruoval sám. „Dnes sa môžem pýšiť celonerezovou poloautomatickou polodigitálne ovládanou zostavou s celkovým výkonom 27kW a varným objemom 1,8 hektolitrov, digitálne regulovaným dvojplášťovým fermentátorom 1bbl a skladovacím a ležiacim priestorom o objeme cca deväť kubických metrov s chladom v rozmedzí 0-4 °C,“ hovorí o technických parametroch Mário.

Papierovačky

Kým technologická stránka dala zabrať, oveľa ťažšia bola byrokracia. „V prvom kroku som si zaplatil služby spoločnosti, ktorá mi mala pomôcť s procesom zabezpečovania potrebných povolení, ale bol to zbytočný krok a ich neodborný prístup ma pripravil o rok života,“ opisuje majiteľ pivovaru.

Ten hovorí, že mu najviac pomohli zamestnanci štátnych inštitúcií. „Musím poďakovať všetkým zamestnancom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, Finančnej správy SR a stavebného úradu v Miloslavove za trpezlivosť a odbornú pomoc,“ odkazuje verejne Mário.

Pivovar Vanc sa pritom  vyberal inou cestou ako väčšina remeselných pivovarov u nás. „Vo svete remeselných pív mi chýba barlička, niečo kalibračné – pivo, od ktorého viem porovnávať tie ostatné. To je pivo, ktoré momentálne hľadám vo svojich várkach. Aj z tohto dôvodu sa práve špecializujem na spodne kvasené pivá s dlhšou dobou ležania po fermentácii,“ hovorí Mário.

Priznáva, že to nie je ľahká cesta. „Vrchne kvasené pivá majú lepšiu schopnosť schovávať vady vo finálnom pive a to si momentálne nechcem dovoliť. Chcem vedieť o každej vade, aby som mohol proces vyšperkovať. Stálo ma to veľa vyliatych hektolitrov piva, s ktorým som bol nespokojný. Nedovolím si však dať do fľaše zákazníkovi produkt, o ktorom by som nebol presvedčený,“ konštatuje.

Pivovar Vanc

Mário však nevylučuje ani to, že v ponuke jeho pivovaru nájdete aj Old English Style IPA. „V dnešnej ponuke ľudia u nás nájdu prevažne ležiaky v rozmedzí 10° až 13°,“ hovorí o ponuke.

Lokálny pivovar

Pivovar Vanc sa dnes zaraďuje medzi najmenšie remeselné pivovary na Slovensku. „Súčasné nastavenie technológie vie vyprodukovať maximálne 3×150 litrov mesačne (plus doba ležania). Nazývam ho prvá fáza. Účel tejto varne je najmä testovací a až v druhom kroku produkčný. V budúcnosti má slúžiť len ako testovacia zostava a produkčná je plánovaná v druhej fáze v objeme 10 hektolitrov na várku,“ naznačuje Mário.

Od toho sa odvíja aj postavenie a plány pivovaru. „V súčasnosti sme remeselným pivovarom s pomerne skromnou produkciou, takže náš dosah je lokálny alebo zákazkový. Výrobu máme v obci Miloslavov, kde aj žijeme. Napriek faktu, že v minulosti sa v obci na základe medzinárodnej spolupráce pestoval aj chmeľ, tak sme prvým pivovarom na tomto území,“ hovorí majiteľ pivovaru.

  • Chcete si kúpiť pivo z pivovaru Vanc. Môžete zavolať na : 095 1065 808

Ak by ste si chceli objednať pivo z pivovaru Vanc, musíte volať. „Pivo predávame buď na základe telefonickej objednávky s dovozom alebo osobným odberom v mieste výroby. Oficiálny predaj sme spustili iba nedávno a s odbernými miestami, gastroprevádzkami a predajňami momentálne rokujeme o podmienkach,“ vysvetľuje majiteľ pivovaru.

A aké má Mário s pivovarom plány. „Opiť veľa ľudí,“ smeje sa Mário. Už vážnejšie dodáva, že pivovar vníma komplexnejšie.

„Väčšinou ľudia vravia, že chcú, aby ich pivovar rástol. Áno, aj my, logicky nám rast zabezpečí vyššiu kvalitu produkcie, zníži náklady a bla bla … ja chcem cestovať a pýtať sa na názor na naše pivo čo najviac ľudí. Potom s nimi posedieť, bezprostredne sa porozprávať. Pre mňa osobne je pivo nápoj priateľstva a slobody,“ uzatvára rozprávanie Mário Vanc z pivovaru Vanc.

Prečítajte si aj

Nový producent piva na Záhorí. Brány otvorí pivovar Špicer

Snímky: Pivovar Vanc