Najprv otvoril podnik, teraz penzión: Snívam o pivovare

Ponuka remeselného piva bude počas letnej sezóny zase o niečo bohatšia. Na mapu remeselných podnikov totiž pribudne Penzión Čierny Kameň v obci Liptovské Revúce. Už o týždeň otvorí svoje brány a lákať chce aj na poctivé pivo. „Ponúkať v ňom chcem všetky moje základné pivá. Absolútne sa však nebránim čapovať ani hosťovské pivá z malých pivovarov,“ prezrádza portálu Tomáš Maroš z kočovného pivovaru Čierny Kameň.

Prvý v Ružomberku

Tomáš nie vo fachu nováčikom. Vlani sa podujal na náročnú úlohu. Naučiť piť Ružomberok remeselné pivo vo vlastnom podniku. „Ako to už býva v gastronómii zvykom, začiatky boli ťažké. Teraz však máme ustálenú obsluhu, ľudia nás navštevujú čoraz viac. Zvykajú si na nové pivá, ktoré sa neustále menia. Všetko, čoho som sa bál, sa ustálilo a teraz sa snažíme udržať všetko v najlepšom poriadku,“ úprimne priznáva majiteľ pubu Čierny Kameň v Ružomberku.

Nezostane však len pri ňom. Po reštaurácií sa rozhodol otvoriť aj vlastný penzión v obci Liptovské Revúce. Jeho meno nemusel hľadať dlho, zostal pri osvedčenej značke, ktorú pomaly začínajú spoznávať aj priaznivci remeselného piva. A prečo sa rozhodol pre penzión? „V tejto krásnej dedinke žijem celý život. Aj tu som chcel ponúknuť svoj koncept, kde spájam vlastné pivo s vynikajúcim jedlo. Navyše, ak sa mi to podarí, chcel by som mať v mojej rodnej dedinke aj pivovar,“ prezrádza Tomáš.

Ako už bolo spomenuté, jedným z lákadiel má byť aj remeselné pivo, ktoré bude ponúkať na troch výčapoch. To má však vyššiu cenu, aj preto padla otázka na cenník zlatistého moku. „Cenotvorba? Pivo sa budem zo všetkých síl snažiť priblížiť všetkým ľuďom. Určite sa nedostanem na cenu europiva, ale posnažím sa, aby boli ľudia u mňa čo najspokojnejší,“ naznačuje Tomáš.

Jedným dychom však dodáva, že jeho veľkou výzvou bude priblížiť jeho nový koncept čo najširšiemu publiku. „Podľa reakcií sa na to ľudia veľmi tešia. A či sa nakoniec vrátia k europivu? Každý človek je slobodný a má plné právo sa rozhodnúť či príde na Čierny Kameň alebo ostane pri jeho celoživotnej značke. Nebudem to nikomu zazlievať. Ale myslím, že vyskúšať príde naozaj veľa ľudí,“ hovorí z úsmevom pivovarník.

Cieľom je pivovar

Ak všetko pôjde podľa plánov, penzión by mal prvých hostí privítať 12. mája. Pre Tomáša je jeho otvorenie významnou životnou udalosťou a splnením sna. Jeden veľký však stále nosí v hlave. „Vlastný pivovar je môj cieľ a sen… Varím pivo osem rokov a urobím všetko preto, aby som vlastný pivovar mal,“ verí.

O podnik v Ružomberku jeho priaznivci neprídu. „Ružomberok musí fungovať i naďalej. Veď je to naša srdcovka a začiatok dlhej cesty, ktorá je ešte pred nami. Takisto mám aj veľkú zodpovednosť voči zamestnancom, ktorí u nás pracujú. Niekedy udržať toto všetko stoji veľa síl, ale verím, že to bude stáť za to,“ uzatvára odhodlane Tomáš Maroš.

Snímky: Archív T. M.