Sládok pivovaru Belsko: Veríme, že sa staneme atrakciou Liptovského Hrádku

Roman Kozák

Novým prírastkom na pivnej mape Slovenska je pivovar Belsko. Ten nájdete v Liptovskom Hrádku a o pivo sa stará osoba, ktorá je na pivnej scéne dobre známa. Je ním Roman Kozák. Toho môžu pivári poznať napríklad z Kláštorného pivovaru v Bratislave, rozbiehal však aj pivovary na Cypre, v Holandsku, v Českej republike či Španielsku. Práve s Romanom sme sa porozprávali o pivovare Belsko a jeho smerovaní.

Ako vznikal pivovar Belsko?

Pivovar Belsko vznikal veľmi komplikovaným spôsobom zhruba sedem rokov dozadu. Majitelia kúpili objekt Haliganda, ktorý bol situovaný pri železničnej stanici a medzi domácimi nemal dobrú povesť a bol zameraný na najmenej náročnú klientelu. Začali to postupne prerábať s cieľom premeniť na komplex, ktorý by pozdvihol lokalitu a stal sa jedným z lákadiel mesta. Cez občianske združenie sa majiteľom podarilo pri Haligande zrealizovať profesionálne športoviská a detský park slúžiaci verejnosti. Najprv to robili len z vlastných peňazí, dlhé roky sa pokúšali aj o eurofondy, ale neúspešne. Nakoniec sa im to však podarilo vybaviť.

Kedy si pristúpil do pivovaru ty?

Ja som do projektu vstúpil v čase, keď už vedeli, že pivovar je reálny. Stretli sme sa s majiteľmi a zhodli sa na koncepcii aj smerovaní celého projektu. Technológiu priviezli 1. augusta minulého roka a ja som dostal na starosti projektový manažment celého pivovaru. Mám s tým skúsenosti, keďže ide už o môj šiesty pivovar.

Aký má byť koncept pivovaru?

Cieľom je vytvoriť mestský pivovar ako lokálny atraktívny produkt. Ten by mal obsluhovať zákazníkov tzv. okolo komína, podľa starej pivovarskej tradície v okruhu asi 30 kilometrov.  Ak niekto naše pivo chce, nech príde k nám a má autentický zážitok z Liptova. Na jedno mieste si môže dať pivo, ubytovať sa, zašportovať si či vyjsť na turistiku do okolitých hôr.

Chceme poukázať aj na historické kontexty a na obchodnú cestu Magna Via, ktorá prechádzala Liptovským Hrádkom. Ten bol v minulosti známy pod menom Belsko. Aj od tohto je odvodený názov samotného pivovaru.

Pivovar Belsko

Aké pivo by ste chceli ponúkať?

Základom ponuky má byť ortodoxný bavorsko-československý ležiak. Ležiak preto, že ho ľudia chcú a vyhľadávajú ho. My môžeme kedykoľvek vyrobiť nejaký ejl, ale nedá sa to robiť v zábehu pivovaru ak má byť produkt kvalitný. Už pri receptúre ležiaku sme sa museli dlho pasovať s domácou tvrdou vodou.

Testovali sme tri druhy sladov. Ja som šťastný, že nám slad bude dodávať Bernard, ktorý má asi najkvalitnejší humnový slad v strednej Európe. Kvasnice zase berieme z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského z Prahy a od spoločnosti Bernard. Nakoľko ide o bavorsko-československý ležiak, používame rôzne odrody najkvalitnejšieho českého chmeľa.

Aké sú plány s pivovarom?

Vízia je jednoznačná. Cieľom je rozšírenie ponuky Haligandy o lokálny pivovar, ktorý má v prvom rade uspokojiť miestnych konzumentov. Samozrejme, radi by sme privítali aj návštevníkov a turistov, ktorí navštívia Liptov. Veríme, že z pivovaru sa stane ďalší atraktívny turistický bod mesta Liptovský Hrádok.

V dohľadnej dobe budeme plniť pivo aj „so sebou“. Chceme ponúkať pivo v skle, pivných PET fľašiach a neskôr aj v plechovkách, aby si návštevníci vedeli zobrať naše pivo aj na turistiku. Samozrejmosťou bude vypožičanie pivných súdkov na oslavy či iné akcie.

Dnes má pivovar 1000-litorvú varňu. Keď sa rozbehneme a pivovar bude mať ďalších sládkov, vieme ísť pri plnej vyťaženosti na maximálnu ročnú kapacitu 2650 hektolitrov piva. Základom určite bude kvalitný dvanásťstupňový ležiak. Vychádzajúc z histórie tzv. pivovarníckeho roku, budeme postupne uvádzať pre príslušné obdobie roka samostatný pivný špeciál. Môže to byť napríklad Märzen, letné pšeničné či Oktoberbier. Na zimu si viem predstaviť napríklad silnejšiu „štrnástku“ tak, ako to bolo v Kláštornom pivovare.

Prečítajte si aj

Na juhu Slovenska kreslia nový pivovar. Má sa volať Kamarum

Snímky: Archív R.K.