10 miest, ktoré sa môžu tešiť na nový pivovar

Aj keď počet malých pivovarov na Slovensku presiahol číslo 60, stále nekončíme. Po celej krajine sa pripravujú ďalší noví producenti piva. A nebude ich málo. Podľa našich prepočtov sa pripravuje takmer tridsiatka nových pivovarov. Raz za čas sa pozeráme na to, kde by sa mali dočkať priaznivci remeselného piva. Tak tomu bude aj v dnešnom prehľade. V ňom sa zameriame na miesta, ktoré ešte nie sú na pivovarskej mape. Vybrali sme tak 10 miest a obcí, ktoré rozšíria pivnú ponuku na Slovensku. Aj keď sme o všetkých už písali, mnohé majú novinky, resp. pridelené dotácie z eurofondov.

Ilava

Aj keď Ilavu zaraďujeme medzi tradičné pivovarské mestá, na mape už niekoľko rokov chýba. Ubehli už takmer dve desaťročia odkedy zavreli pivovar v tomto okresnom meste. Zmeniť to má spoločnosť MK Car, ktorá chce vybudovať pivovar s kapacitou 15-tisíc hektolitrov piva ročne. Pomôcť jej k tomu majú aj eurofondy. Firme odklepli dotáciu vo výške takmer milión eur.


Myjava

Pivovar v tomto meste je netrpezlivo očakávaný už dlhšiu dobu. Svoju premenu z kočovného na kamenný pivovar tu totiž realizuje Remeselný pivovar Hellstork. Pivovar je na trhu dobre známy. V tomto prípade zvolili majitelia menšiu kapacitu, nemalo by sa to však podpísať pod pivnú pestrosť. ktorou sú pivovarníci známi. O obľúbenosti pivovaru svedčí aj aktuálne ocenenie. Hellstork si totiž minulý týždeň získal cenu „Najlepší pivovar jesenného Salónu Piva.“


Pstruša

Na pivnej mape pribudne aj obec Pstruša. Ponuku o vlastné pivo chce totiž rozšíriť trojhviezdičkový penzión Masarykov dvor. Že to firma Agrosev myslí s novým producentom piva vážne, dokazuje aj vypracovaný projekt na získanie eurofondov. Pôdohospodárska platobná agentúra mu schválila dotáciu niečo vyše 373-tisíc eur.


Podbrezová

Aj tento zámer podporila štátna Pôdohospodárska platobná agentúra. Spoločnosti Vonar priklepla podporu takmer vo výške 430-tisíc eur. Cieľom investora je prebudovať staršiu budovu na pivovar, ktorý by chcel mesačne navariť asi 10-tisíc litrov zlatistého moku.


Malá Ida

Na pivovarskú mapu pribudne aj Malá Ida. V obci neďaleko Košíc finišujú s prípravami pivovaru Herrenwald. „Chceme nadviazať na tradíciu varenia piva v obci, kde bol pivovar už v 19. storočí. Súčasťou budovy bude bar na dvoch podlažiach s letnou terasou, zatiaľ bez reštaurácie, ktorá je v pláne,“ uviedol v máji tohto roka Pavol Cangár ml.


Hniezdne

Pivovar pribudne aj v obci, ktorá je známa najmä vďaka prvej slovenskej whisky Nestville, ale aj prítomnosťou rovnomenného parku ľudových remesiel a liehovarníctva. Nemenej známi sú však aj majitelia, ktorí pivovar pripravujú. Za spoločnosťou Gurmen totiž stojí rodina Guregovcov, ktorá vlastní likérku GAS Família. Tá je známa značkami Goral či Spiš. Pôdohospodárska platobná agentúra prispeje pivovaru sumou 934-tisíc eur.


Detva

Aj za Podpolianskym pivovarom v Detve nájdete úspešné meno. Za pivovarom s kapacitou 2200-hektolitrov piva ročne stojí Martin Doskočil. Jeho meno síce nie je verejne známe, pôsobil však vo firmách, ktoré patrili lobistovi, údajnému mecenášovi Smeru a priateľovi premiéra Roberta Fica Miroslavovi Výbohovi.


Vinné

Obec Vinné nájdete na východe Slovenska neďaleko Zemplínskej šíravy. Práve v tejto obci chcú oživiť zašlú slávu zaniknutého Šíravaru. Pivovar sa zaradí medzi väčšie minipivovary na Slovensku, keď hovorí o ročnej kapacite na úrovni 5 000 hektolitrov.


Demänovská Dolina

Pred pár dňami začali so stavbou najväčšieho hotelu v Nízkych Tatrách. Päťhviezdičkový komplex Damian Jasná Hotel Resort & Residences ponúkne okrem hotela, reštaurácie, barov či kongresovej haly aj vlastný pivovar. Bližšie podrobnosti nie sú známe. Otvorenie je naplánované na rok 2019. Už teraz je však jasné, že pôjde o najvyššie položený pivovar na Slovensku.


Horný Bar

Aj keď sa zdalo, že projekt pivovaru Komat v Hornom Bare skončil, nie je tomu tak. V obci na juhu Slovenska chcú vybudovať pivovar s kapacitou 20-tisíc hektolitrov piva ročne. Firma pred časom vyhodnotila verejné obstarávanie, keďže počíta aj s dotáciou z eurofondov. Celkové náklady na postavenie pivovaru majú podľa najnovších informácií presiahnuť  3,2 milióna eur.

Snímky: Spoločnosti, Google Street View, Pivovary