Do mesta priniesli pivovar. Zostal po nich opustený areál

Pivovar Štamgast v Sabinove

Ak by ste sa na slovenskú pivovarnícku mapu popozerali pred zhruba 15 rokmi, našli by ste tam aj mesto Sabinov. Práve v tomto okresnom meste otvorili v tomto období pivovar Štamgast. V tomto čase išlo o unikát, keďže malých pivovarov nebolo u nás veľa. Horšie to vyzerá už dnes.

Hlavne ležiak

Pivovar mal kapacitu dvetisíc hektolitrov piva ročne a zameriaval sa na produkciu ležiaku. Išlo o klasický produkčný pivovar, ktorý nemal svoju reštauráciu, ale pivo dodával do podnikov. Konkrétne zásoboval puby a krčmy hlavne v Sabinove, Prešove a okolí,

Zhruba po šiestich rokoch existencie sa v rôznych diskusiách začali objavovať informácie, že pivovar presťahovali do Chmeľova v okrese Prešov. Údajne došlo k rozkolu medzi majiteľmi. Výsledkom bolo to, že Štamgast začal variť pivo v Chmeľove.

Nešlo však o klasické sťahovanie. Pivovar v Sabinove sa totiž objavil na inzertných portáloch. „Ponúkame na predaj prevádzkovú budovu pivovaru v okrajovej časti mesta Sabinov s blízkou dostupnosťou do centra. Objekt sa nachádza medzi priemyselnými objektmi a ponúka sa na predaj s kompletným výrobným programom – technológiou a celkovým certifikovaným zariadením,“ inzeroval  na viacerých realitných portáloch majiteľ.

Opustené dodnes

Za areál s technológiu pýtal majiteľ v roku 2015 400-tisíc eur. O dva roky na to, sme priniesli informáciu, do areálu by sa mohol vrátiť život. Spoločnosť P&T interprofit predložila úradom zámer, podľa ktorého chcela meniť výrobu v areáli. Namiesto piva mala produkovať cider.

Z tejto ambície nakoniec vzišlo. Areál sa opäť núka na predaj. „Ponúkame na predaj komerčný pozemok vhodný na podnikateľské účely. Celková rozloha je 2 022 štvorcových metrov. Na pozemku sú postavené tri prevádzkové budovy. Je možnosť odkúpiť samostatne celý pozemok s dvomi budovami a samostatne tretiu budovu – podľa dohody,“ píše sa v inzeráte.

Cena je stanovená na 150-tisíc eur. Tentokrát sa však už nepredáva pivovarnícka technológia. Podnikanie s pivom nie je jednoduchá záležitosť a nie všetky príbehy majú úspešný koniec. Tento je aj varovaním, že pivom sa neuživí každý.

Prečítajte si aj 

Ďalší pivovar na ceste. Na mapu pribudnú Šarišské Michaľany