Mikkeller: Dáni, ktorí ukázali, že uspieť sa dá aj bez pivovaru

Mikkeller

Pivo nie je len nápoj, je to umelecký zážitok. Pivovarníctvo sa stalo oblasťou kreativity a inovácií a v tomto svete vyčnieva mnoho pivovarov. Medzi nimi je určite aj pivovar Mikkeller. Tento dánsky pivovar je známy nielen pre svoje pivá, ale aj pre svoj avantgardný prístup k receptúram a prezentácii.

Z Dánska do sveta

Mikkeller je dánsky remeselný pivovar, ktorý v roku 2006 založili v Kodani bývalý učiteľ  Mikkel Borg Bjergsø a novinár Kristian Klarup Keller. Obaja robili prvé kroky ako domovariči a začali s experimentovaním s rôznymi chmeľovými odrodami, kvasinkami a inými zložkami.

Obaja pritom priznali, že inšpiráciou pre ich produkciu boli pivá z amerických remeselných pivovarov. Po fáze domáceho experimentovania, ktorá bola ocenená aj na rôznych domovaričských súťažiach, sa rozhodli variť profesionálne.

Keďže však nemali dostatok prostriedkov na vlastný pivovar, rozhodli za zaviesť systém, ktorý sa začal vo väčšom rozširovať aj v ďalších krajinách po celom svete. Mikkeller totiž stál pri zrode tzv. kočovného pivovaru. Ide o systém, kedy si na výrobu piva začali prenajímať priestory v iných pivovaroch nielen v Dánsku.

Rozchod a expanzia

Už v roku 2007 pritom došlo k zásadnému zvratu. Kristian Klarup Keller sa rozhodol nepokračovať v nastavenej ceste. Nepáčilo sa mu smerovanie ani zmena nastavenia, kedy Mikkelller začal variť piva vo veľkom.

Mikkel Borg Bjergsø

V nasledujúcom období zažil Mikkeller intenzívne roky rastu a expanzie. Pivá značky Mikkeller sa začali vyvážať do desiatok štátov sveta.

Mikkeller sa stal známy svojimi odvážnymi experimentmi s chmeľovými odrodami a aromatickými zložkami. Ich piva často zdôrazňujú nevídané kombinácie chutí, či už ide o citrusové tóny z amerických chmeľov, alebo exotické korenie z orientálnych ingrediencií.

V roku 2012 otvorili svoj prvý pivovar v San Diegu v Kalifornii a odvtedy sa rozšírili o niekoľko ďalších miest po celom svete. Nie všetky kroky im však vyšli.

Nevydarené kroky

Mikkeller otvoril v Spojených štátoch aj dva klasické pivovary, jeden v San Diegu v Kalifornii a jeden v New Yorku na Citi Field. Pivovar v San Diegu bol otvorený v roku 2016 a bol prvým Mikkellerovým pivovarom v USA. Nachádzal sa v štvrti Miramar v San Diegu a mal výčap a reštauráciu.

Pivovar v New Yorku bol otvorený v roku 2017 na Citi Field, domove bejzbalového tímu New York Mets. Bola to spolupráca medzi Mikkellerom a Mets a volala sa „Mikkeller Brewing NYC“.

Dnes sú oba pivovary zatvorené. Stalo sa tak ešte v roku 2022 kvôli finančným problémom spôsobeným pandémiou. „Ťažkosti, ktorým čelí priemysel remeselného piva a hospodárstvo ako celok, sú známe každému: problémy dodávateľského reťazca, rastúce náklady a nestabilné trhové podmienky po pandémii. Bohužiaľ to znamená, že už nie je udržateľné pokračovať v prevádzke nášho pivovaru v San Diegu,“ vysvetľoval Mikkel Bjergsø.

Mikkeller

Majiteľ pivovaru hovoril o návrate ku koreňom. Mikkeller totiž až 90 percent piva varí kočovne. Okrem toho má totiž tri menšie pivovary v Kodani a Londýne. Pivo najčastejšie varia v belgickom pivovare  de Proef Brouwerij a v americkom pivovare AleSmith.

S Carlsbergom

Zakladateľ pivovaru Mikkeller začiatkom roka 2024 mnohých šokoval. Oznámil totiž uzavretie spojenectva s dánskym gigantom Carlsberg. Spoločnosť Carlsberg získala 20 percent akcií v spoločnosti Mikkeller, zatiaľ čo zakladateľ a generálny riaditeľ Mikkel Bjergsø si ponechá kontrolný podiel a bude naďalej zastávať funkciu generálneho riaditeľa.

„Pre mňa osobne je to veľký deň. Keď som sa pred takmer 20 rokmi venoval vareniu piva, bolo to s veľkou vervou a ambíciou umožniť oveľa väčšiemu počtu ľudí prístup ku kvalitnému pivu. Dlhé roky sme našim zákazníkom ponúkali kvalitné pivo, ale chýbali nám dobre zavedené predajné kanály. Vďaka značnému predajnému aparátu spoločnosti Carlsberg nám toto partnerstvo ponúka príležitosť osloviť oveľa viac spotrebiteľov,“ uviedol  Bjergsø.

Dnes je Mikkeller globálnou značkou a ich pivá nájdete vo viac ako 50 krajinách sveta. Skupina prevádzkuje zhruba päťdesiat barov a reštaurácií v 18 rôznych krajinách sveta

Aký bude ďalší rozvoj pivovaru a značky Mikkeller ukážu najbližšie roky. Každopádne, Mikkeller sa v pivovarníckom svete stal symbolom kreativity a inovácií. S každým novým pivom a projektom Mikkeller ukazuje, že hranice v pivovarstve sú len na to, aby sa preskúmali.

Prečítajte si aj

Pivovar Brewdog: Škóti, ktorých milujete, alebo nenávidíte

Snímka: FB Mikkeller a Mikkel Borg Bjergsø