Môže pivovar, ktorý má v stálej ponuke zelené pivo, zaujať?

Slovinsko nie je na prvé počutie tradičnou pivovarníckou krajinou. S týmto môžeme súhlasiť, krajina má však čo ponúknuť. Presvedčili sme sa o tom aj my. Ešte v máji sme sa vybrali na trip, ktorého cieľom bolo okrem iného okúsiť čo-to z tamojšej ponuky.

Našu prvú zastávku sme si vybrali v Maribore. Za normálnych okolností by naše kroky viedli do pivovaru Lobik. Bohužiaľ, tento pivovar nemá stály podnik a má otvorené len dve hodiny v piatok po obede.

Tak ideme tam?

Tak sme hľadali ďalej a našli pivovar Maribor. Ten sme v prvom slede vylúčili. Prečo? Ak má nejaký pivovar v stálej ponuke zelené pivo, nesvedčí to o ničom dobrom. Nakoniec sme predsa len zvolili tento pivovar. Hovorili sme si, že zelená je jednou z národných farieb a možno chcú takýmto nápojom len vyjsť v ústrety zákazníkom (nesmejte sa).

Pivovar Maribor bol v roku 2018 zrekonštruovaný (aj za pomoci eurofondov) a jeho ročná kapacita sa pohybuje na úrovni 100-tisíc litrov piva. Pivovar sídli v centre Maribora, kde má aj domovský podnik s názvom La Cantina.

Práve tam sme zamierili. Keďže bolo horúci deň, podnik fungoval na terase. Tá bola celkom hojne obsadená, miesto sme si však našli. V našom ponímaní ide o modernú reštauráciu, v ktorej pivo určite nehrá prvú úlohu.

Čo však bolo dôležité, podnik ponúkal všetky pivá z produkcie pivovaru Maribor. Teda ponúkal všetky tri pivá – svetlý, tmavý a zelený ležiak. Nebolo teda o čom, ochutnať sme chceli (museli?) všetky. Aby sme boli presní, v ponuke podniku ste našli aj pivá Laško, Heineken a Kilkenny. Tie náš však v danú chvíľu nezaujímali.

Aj v zelenej

Na obsluhu sme chvíľu čakali a čakanie aj za ďalšími pivami bol taký malý boj. Ako prvý nám na stole pristál Svetlý nefiltorvaný ležiak s obsahom alkoholu 4,5%. Pivo malo tmavo-žltú farbu a bolo ozdobené šľahačkovitou penou. Vo vôni ste zachytili slad, karamel aj náznaky chlebnatosti.

Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť vyššia. V chuti kombinácia medu, sladu aj pukancov. Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie sladovo-korenisté. Nám toto pivo pripomínalo menej podarené pokusy domovaričov s chybami. Chýbala priamočiarosť, lepšie vyskladanie aj nejaká gradácia. Za nás to stačilo s prižmúrením jedného oka na 6,5 bodu. Vypiť sa dalo, ale…

Vyskúšať či nevyskúšať zelený ležiak? Čert ho ber, objednali sme ho. Išlo o Zelený nefiltrovaný ležiak s obsahom alkoholu 4,0 percenta. Pivo bolo krásne (samozrejme prírodne) zelené. Ozdobené bolo jemnou penou, ktorá rýchlo padala. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť vyššia.

V chuti ste mohli zachytiť kombináciu sladu, karamelu, medu, ale aj oxidácie a jemnej mäty. Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie sladové s náznakmi kvasníc. Išlo o chuťovo rozhádzané a nevyrovnané pitie. Za nás 5,5 bodu. Pýtame sa sami seba: Prečo musí byť toto pivo v ponuke, keď aj kondícia piva ukazovala, že asi nešlo na dračku?

Tretím testovaným pivom bol Tmavý nefiltrovaný ležiak s obsahom alkoholu na úrovni piatich percent. Pivo malo čiernu farbu a bolo ozdobené smotanovou penou, ktorá rýchlo padala. Vo vôni ste zachytili kávu, toast, tmavú čokoládu aj náznaky tmavého ovocia. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť (konečne!) ideálna.

V chuti ste mohli rozoznať kombináciu tmavej čokolády, kávy, černíc i čučoriedok. Pivo bolo suchšie, stredne výrazne horké s čokoládovo-kávovým doznievaním. Čistota tónov mohla byť lepšia, bol to však víťaz z trojice testovaných pív.

Zhrnutie

Aj sme si objednali pizzu. Nebola zlá, ale ani svetaborná. Možno aj ona hovorila veľa o podniku. Keď sme nakukli do interiéru, videli sme moderne vyzerajúci podnik typu Klubovňa. Chýbalo mu však niečo najviac – atmosféra. Podnik urobený tak, aby zarábal.

A také bolo aj pivo. Už len nápad ponúkať zelené pivo stojí za dlhé rozmýšľanie. Podnik tak nemôžeme nijako odporúčať. Určite nie tak, aby ste zašli do auta a namierili si doň. A ani vtedy nie, keď budete prechádzať okolo. Koho zaujímajú ceny, malé pivo stálo tri eurá (tmavý ležiak 3,20), veľké 3,50 eura.

Maribor je inak pekný, útulný a kompaktný. Určite stojí za návštevu. Zo Slovenska pritom nie je vzdialený vôbec ďaleko.

3

Zhrnutie

Plusy

  • Lokalita. Podnik nájdete v centre mesta.
  • Podnik je moderný a priestranný.

 

Mínusy

  • Obsluha mohla byť snaživejšia.
  • Že boli v ponuke tri domáce pivá, nám nevadilo, ich kondícia áno.
  • Atmosféra. Príďte, utraťte peniaze a choďte.
Sending
Hodnotenie čitateľov
0 (0 hodnotenie)