Môžu podniky a krčmy predávať čapované pivo?

čapované pivo

Môže podnik po uvoľnení prísnych opatrení predávať čapované pivo? Aj to bola otázka, ktorú riešili a riešia prevádzkovatelia mnohých podnikov a krčiem. Keďže žijeme v turbulentnej dobe a opatrenia sa menia z dňa na deň, rozhodol sa portál oPive.sk obrátiť na príslušné úrady, aby rozlúskol tento problém.

Doteraz nemohli

Aj keď sa na trhu objavilo viacero podnikov, ktoré ponúkali čapované pivo, niektoré porušovali pravidlá. Určitú výnimku mali len reštaurácie a stánky s rýchlym občerstvením.  Až do 21. apríla bol totiž predaj čapovaného piva v dôsledku prísnych obmedzení zakázaný.

V stredu 22. apríla sa však uvoľnili pravidlá a týka sa to aj čapovaného piva. „Podľa opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR zo dňa 21. 4. 2020 je umožnený predaj čapovaného piva do jednorazových obalov (pohárov, fliaš) formou predaja cez okienko,“ uviedol pre portál oPive.sk Marek Eliáš z komunikačného referátu Úrad verejného zdravotníctva SR.

V praxi to znamená, že podniky môžu čapovať pivo do jednorazových obalov a ponúkať ich zákazníkom cez okienko. „Uvedené platí pre všetky prevádzky verejného stravovania, nie len reštaurácie a stánky s rýchlym občerstvením, ktoré to mali už umožnené, ale aj pre kaviarne, pohostinstvá, bary a ostatné prevádzky verejného stravovania“ konštatuje Eliáš.

Zákaz terás

Podniky by si však mali dať pozor na to, aby sa zákazníci nezhlukovali pri prevádzkach. „Nie je možné poskytovať miesta na sedenie ani vo vonkajších častiach prevádzky,“ konštatuje Eliáš.

Ak všetko pôjde podľa plánu, terasy by sa mohli otvoriť v podnikoch v tretej fáze. Jej spustenie by mohlo prebehnúť 20. mája. Termín je však podmienený priaznivou situáciou pri šírení nákazy nového koronavírusu. O tom, či sa otvorí ďalšia fáza bude rozhodovať medián prírastkov nových prípadov.

Ak bude v danom týždni menší ako 100, pristúpi vláda k otvoreniu fázy. Ak bude vyšší ako 150, dôjde k zatvoreniu obchodov.

Prečítajte si aj

Prazdroj: Niektoré podniky už neotvoria a každý deň ich pribúda

Obrázok od nastogadka z Pixabay