Na Slovensku sa vlani vypilo najviac piva za 10 rokov

Vypilo piva

Slovenskí pivári majú za sebou úspešný rok 2019. Teda aspoň podľa predbežných čísel Štatistického úradu SR, ktorý mapoval situáciu na trhu. Na území Slovenska sa podľa neho vlani vypilo najviac piva za celé desaťročie.

Nie len slovenské

Predbežný odhad hovorí o tom, že sa u nás vypilo 4,25 milióna hektolitrov piva. Inak povedané, na hlavu obyvateľa Slovenska to vychádzalo 156 veľkých pív. V tomto smere sme si medziročne polepšilo o sedem percent.

Prvýkrát po desiatich rokoch sa nám podarilo prekonať hranicu štyroch miliónov hektolitrov piva. Zásluhu na tom nemajú len slovenské pivovary. Podľa čísel Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, ktoré prinieslo Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, sa u nás vyrobilo „len“ 2,3 milióna hektolitrov piva.

Ako je možné, že sme vypili o takmer dva milióny hektolitrov piva viac, ako sa u nás navarilo? Odpoveď je jednoduchá – dovoz.  Na Slovensko vlani doviezli asi dva milióny hektolitrov piva. Len pre porovnanie, je to také isté množstvo ako vie ročne navariť náš najväčší pivovar v Hurbanove.

Hlavne české

Až 90 percent dovážaného piva k nám prichádza z Česka. Pivovary ako Staropramen,  Budějovický BudvarSvijany či Bernard majú na našom trhu silnú pozíciu. A podiel českého piva pomáha výrazne vylepšovať aj druhý najväčší pivovar u nás – Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorý do našich krčiem dováža pivá značiek Pilsner Urquell ale napríklad aj Radegast.

Viac piva sa na Slovensku naposledy vypilo ešte v roku 2009. Odvtedy spotreba skôr padala. Spotrebe mohlo pomôcť lepšie počasie, ale aj napríklad športové a kultúrne podujatia. Vlani sa napríklad na Slovensku konali majstrovstvá sveta v hokeji.

Zaujímavým fenoménom posledných rokov je nárast výroby nealkoholický ochutených nápojov. Ich produkcia pomáha veľkým pivovarom kompenzovať prepady z výroby piva. Vlani sa u nás vyrobilo 746-tisíc hektolitrov miešaných nápojov. Je to najviac za posledných päť rokov.

Prečítajte si aj

Pijú prvú ligu. 10 najväčších pivných národov na svete

Snímka: SZVPS