Najlepší československý ležiak? Pozrite si výsledky

Ktorý ležiak bežne dostupný v supermarkete je na Slovensku a v Česku najlepší? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Svoj pohľad na túto problematiku sa snažilo priniesť české občianske združenie První Pivní Extraliga, ktoré zorganizovalo degustačnú súťaž piatich najlepších ležiakov z oboch krajín.

Bez predsudkov

Základným cieľom združenia je búrať mýty a predsudky. Aj preto testujú bežne dostupné pivá, ktoré si môžete kúpiť v supermarkete. O víťazovi českej vetvy sme písali prednedávnom, tentokrát si sily v superfinále zmerali zástupcovia oboch štátov – päť českých a päť slovenských ležiakov.

Organizátori však upozornili, že cesta českých kúskov bola o čosi zložitejšia. „České ležiaky majú cestu do superfinále komplikovanejšiu. Prechádzajú jarným sitom základných kôl, neskôr letným semifinále a jesenným finále, takže musia kvalitu preukazovať po celý rok. To slovenské pivá sa stretnú v jedinom základnom kole a prvých päť pív ide rovno do superfinále,“ píšu organizátori.

V superfinále nedegustovali len českí zástupcovia. Slovensko zastupovali zakladateľ pivovaru Kaltenecker Ladislav Kovács aj organizátor degustačných súťaží, domovarič a propagátor pivnej pestrosti Peter „Bobo“ Bognár.

Víťazi aj porazení

Ako dopadla degustácia? Najlepší československý ležiak, ktorý môžete kúpiť v supermarkete, sa vyrába v Banskobystrickom pivovare. Práve jeho Urpiner triumfoval v súťaži. A celkom jednoznačne.

„Čistý, jemne horký a v doznievaní suchý Urpiner vyhral o parník a iba jeho 28 bodov bolo hodných superfinále. Hodnotenie všetkých degustátorov sa v jeho prípade zriedkavo zhodovalo a vyhral úplne zaslúžene,“ opisovalo združenie víťaza na svojej stránke.

Pri ostatných pivách však boli porotcovia menej nadšení. „Tohtoročné superfinále bolo nevyrovnané a rozdiely medzi jednotlivými pivami boli veľmi výrazné. Na konci sa umiestnili pivá s hodnotou vyše štyridsať bodov (Zlatý Bažant a Steiger), čo je pre stretnutie najlepších pív oboch krajín trochu nedôstojné,“ napísali hodnotitelia.

Urpiner si odniesol už tretie víťazstvo, keď triumfoval aj v rokoch 2013 a 2014. My prinášame kompletný rebríček. Len pre doplnenie, pivá dostávali trestné body. V praxi to potom znamená, že čím menej ich pivo má, tým je na tom lepšie.

Česko-slovenské superfinále 2018
1. Urpiner 28
2. Staropramen 32
3. Samson 35
4. Corgoň 35
5. Zubr 36
6. – 8. Gambrinus 38
Březňák 38
Šariš 38
9. Steiger 43
10. Zlatý Bažant 44

Snímka: Pixabay/Engin_Akyurt