Česi hľadali najlepší ležiak z obchodu. Pozrite si výsledky

pivo-ilustrak-flickr-11-2016

V susednom Česku majú peknú tradíciu. Skupina pivných nadšencov a degustátorov si založila Prvú pivnú extraligu. Čo je jej zmyslom? Ohodnotiť a porovnávať pivá, ktoré sú bežne dostupné v obchode. Neoslovujú žiadne pivovary ani firmy, len prídu do supermarketu, nakúpia pivo a následne ho degustujú. Inak tomu nebolo ani tento rok.

Pred pár dňami vyvrcholil siedmy ročník Prvej pivnej extraligy. „Finále bolo veľmi vyrovnané, jednotlivé vzorky od seba väčšinou delil jediný bod. Vyrovnané bolo aj hodnotenie všetkých ôsmich porotcov, ktorí sa vzácne zhodli na prísnosti hodnotenia, ktoré zvolili, aj keď v hodnotení jednotlivých pív sa niektorí miestami rozchádzali,“ uviedol na oficiálnej stránke združenia prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl.

Vo finále sa stretlo 10 českých pív. Oproti minulým rokom sa toho veľa nezmenilo. „Už zloženie finálovej desiatky naznačilo, že situácia na čele českého ležiakového pelotónu sa začína stabilizovať. Veď šesť tohtoročných finalistov bolo vo finále aj vlani. Sú to Zubr, Radegast, Starobrno, Louny, Rychtář a Konrad,“ vysvetľuje Ladislav Jakl. A ako finále dopadlo?

Finále Prvej pivnej extraligy 2016
Poradie Pivo Mesto Pivovar Body
1 Březňák Velké Březno Heineken 26
2 Zubr Přerov PMS 27
3 Radegast Nošovice Plzeňský Prazdroj 28
4 Staropramen Praha Pivovary Staropramen 30
5 Louny Krušovice Heineken 31
6 Litovel Litovel PMS 32
7 Konrad Vratislavice Hols 33
8 Rychtář Hlinsko Lobkowicz 33
9 Starobrno Brno Heineken 34
10 Lobkowicz Protivín Lobkowicz 35

Českí pivári to majú pri výbere pív zo supermarketu o čosi pestrejšie ako tí na Slovensku. Aj preto vznikla Prvá pivná extraliga. „Našim hlavným cieľom je búrať zažité predsudky a mýty podľa hesla “ukázané platí”. Sami sme často prekvapení svojimi výsledkami, aj my sme niekedy bez znalosti hodnotenej značky bodovali svoje obľúbené piva ako horšie a svoje neobľúbené ako lepšie,“ vysvetľoval pred rokom v rozhovore pre oPive.sk Ladislav Jakl.

Ten poukázal na to, že spočiatku boli ohlasy na výsledky rozporuplné. „Ľudia nechápali, že porovnávajú svoje zažité predstavy s výsledkami anonymnej degustácie, ktorá nie je zaťažená žiadnymi predsudkami. U nás značka nič neznamená, rozhodujú len vlastnosti piva. Nerozhoduje to, čo je nalepené na fľaši, ale to, čo je vo fľaši,“ vysvetľoval šéf Prvej pivnej extraligy.

Snímka: Flickr/Martin Garrido/CC