Kedy je pivo najlepšie? Niekedy rozhoduje počasie aj ľudia okolo

Možno to poznáte z vlastnej skúsenosti. Na dovolenke ste celý týždeň „frčali“ na domácom pive a chutilo vám, tak ste si zopár fliaš či plechoviek zobrali domov. Keď ste si ho však doma otvorili, zrazu vám až také skvelé neprišlo. Kde sa stala chyba?

Detaily rozhodujú

Možno nikde. Pri pive, podobne ako pri veciach, zohráva dôležitú úlohu faktor subjektivity. Vnímanie, chuť aj celkové vychutnávanie ovplyvňuje celý rad faktorov, ktoré môžu skresľovať váš pocit z piva. Už len to, že ste na dovolenke a nemusíte riešiť bežné starosti všedných dní, ovplyvňuje vnímanie zlatistého moku.

Podobne je to aj pri pití piva doma a v spoločnosti. Asi ste zažili ten pocit, keď vám pivo chutilo pri posedení s partiou kamarátov inak, ako keď ste sa k rovnakému pivu vrátili o pár dni neskôr už s inou spoločnosťou.

Spoločnosť a prostredie sú len jedným z faktorov, ktoré sa môžu premietnuť do toho, či vám niečo chutí, alebo nechutí. Faktor spoločnosti je výrazne subjektívny, existujú však objektívnejšie faktory, ktoré môžu nazeranie na pivo ovplyvňovať.

Tým základný je napríklad počasie, resp. ročné obdobie. Pivo môže byť výraznou sezónnou záležitosťou. Najmä keď sa pozrieme na šírku pivných štýlov, ktoré v tomto prípade ponúkajú neobmedzené možnosti.

Skúsme sa teda pozrieť na jednotlivé ročné obdobia. Pri nich sa môžeme riadiť aj akousi sinusoidou, ktorá ukazuje obsah alkoholu v pive. Kým v zime je pomyslene najvyššie, smerom k letu klesá a naopak od leta k zime opäť narastá.

Obdobie jari

Dni sa predlžujú, teplota pomaly stúpa a príroda sa prebúdza. Aj to sú znaky jari. Prechod od zimy k letu môžete vychutnávať napríklad pri štýle Märzen. Ako už názov napovedá, je odvodený od mesiaca marec, kedy sa voľakedy varilo. Toto pivo má výraznejší sladový charakter.

Za jarné pivo je považovaný aj štýl Saison. Ako napovedá samotný názov, ide o sezónne pivo, ktorého pôvod nájdete v Belgicku. Varilo sa na konci zimy, resp., začiatku jari s tým, že malo vydržať až do októbra. Ideálny Saison je suchší, korenistý, jemne pikantný so suchšou koncovkou.

Kým prvé dva pivné štýly patria do kategórie historický, našim tretím typom na jarný pivný štýl je New England IPA. Pivo, ktoré je charakterizované výrazne ovocným až džúsovým charakterom, dokáže osviežiť a pritom obsahom alkoholu (aj keď to nie je dané „zákonom“, obsah alkoholu pri tomto štýle by sa mal pohybovať od 6 do 9 percent) aj trocha zahriať. U nás určite výborná voľba na jar.

Jarné pivo by v našom ponímaní malo mať o niečo vyšší obsah alkoholu, malo by osviežiť a pritom by malo byť aj pomerne výrazne hutné. Do istej miery ide o komplexnejšie pivo.
Obdobie leta

O lete by sme mohli hovoriť ako o hlavnej sezóne piva. Práve vtedy spotreba zlatistého moku výrazne stúpa. Je teplejšie, dní sú dlhšie a človek rýchlejšie vysmädne. Nie každé pivo sa však hodí na leto. Aj keď sa nájdu odvážlivci, ktorí si dajú napríklad Russian Imperial Stout s obsahom alkoholu 10 percent, o vychutnávaní asi reč nebude. Najmä keď vám slnko pivo „zdupľuje“.

Ale vážnejšie, typickým letným pivom je určite ležiak. Práve jednoduchosť tohto štýlu, ktorý je veľmi ťažké dobre navariť, je vhodnou voľbou na letné dni. Je osviežujúci, ľahko piteľný aj horký, aby pekne zahnal smäd.

Druhým letným štýlom, ktorý nám pasuje k letu je Witbier. Toto pšeničné pivo vyniká ľahkosťou, iskrivosťou aj jemnou korenistou linkou. Pivo tak dokáže osviežiť a je dobre piteľné. Určite štýl, ktorého prednosti oceníte napríklad v horúčavách.

Do tretice pridáme štýl, ktorý ponúka široké možnosti. Ide o Berliner Weisse, ktorý veľká časť pivárov u nás volá aj kyseláč. Ide o pivo, ktoré je často ochucované ovocnou zložkou, čo pivu dodá ešte viac sviežejší charakter. Práve tá je základnou charakteristikou tohto piva.

Letné pivo by malo mať nižší obsah alkoholu, malo by byť osviežujúce, ľahko piteľné a príjemne iskrivé. Základným predpokladom takéhoto piva je to, aby sme ho vedeli popíjať hoci aj celý večer a domov došli po svojich.
Obdobie jesene

V jeseni sa dni skracujú, je chladnejšie a občas sa treba už aj ohriať. Aj preto sa pivo ideálne na jeseň vyznačuje vyšším obsahom alkoholu. S týmto ročným obdobím je u nás spojený hlavne Pumpkin Ale. Tzv. tekvicové pivo má korene v USA a vyznačuje sa výraznejšou sladovou linkou, ktorá je ozvláštnená o tóny rôzneho korenia. Pivo je hutnejšie, iskrivé a dobre piteľné.

Jeseň patrí medzi farebné ročné obdobia, ktoré sú pestré. A pestrá v chuti je aj Rye IPA, alebo ak chcete ražná IPA. Ako názov napovedá, pri jej výrobe bol použitý ražný slad. Ráž dáva pivu zemité tóny, ktoré môžu s ovocný charakter „ipy“ obohacovať o ďalší rozmer.

Na jeseň nám pasujú farebné pivá. Tým je aj štýl American Brown Ale. Aj keď ten nie je v našich končinách až tak rozšírený, nájdete ho aj u nás. Ponúka kombináciu sladkých kakaových, karamelových či orechových tónov, ktoré hľadajú symbiózu s ovocnými tónmi. Výsledkom je hutnejšie a iskrivé pivo, ktoré ponúka pestrú paletu chutí.

Jesenné pivo by malo byť odrazom tohto pestrého obodovia. Malo by mať o niečo vyšší obsah alkoholu, malo by byť iskrivé, hutnejšie a zároveň ešte dobre piteľné. K slovu s čoraz viac hlásia o niečo viac sladšie tóny.
Obdobie zimy

Zima je pre mnohých obdobím, v ktorom sa čas akoby spomalil. Dni sa skracujú, večery sú dlhšie a teplota klesá. Práve vtedy prichádza čas  pridať na „voltáži“. Pivo vás totiž má nielen chuťovo potešiť, ale aj zahriať.

So zimou máme spojený štýl Russian Imperial Stout. Jeho korene siahajú do Anglicka odkiaľ sa vyvážal aj do Ruska, kde sa stal mimoriadne populárny. RIS sa vyznačuje kombináciou sladkých tónov od kakaa, kávy, čokolády až po rôzne druhy sušeného ovocia. Toto tmavé, chuťovo našponované pivo, oceníte aj pri vyšších teplotách podávania.

Štýl Barley Wine by sme mohli voľne preložiť ako jačmenné víno. Z pohľadu alkoholu ide prakticky o najsilnejší pivný štýl, keď sa môžete stretnúť aj s pivami, kde obsah alkoholu prekonáva 13 percent. Verte, že tento štýl vás zahreje hutnými tónmi, v ktorých rozoznáte tóny karamelu, sušeného ovocia všetkých druhov či tónov napríklad borovice.

Treťou kategóriou piva, ktorú v zime vyhľadávame je vianočné pivo. Takýto pivný štýl nenájdete, skôr ním chceme označiť vianočné špeciály pivovarov. Ide o rôzne druhy pív, ktoré sú ochutené napríklad škoricou, kokosom, badiánom, klinčekmi, vanilkou, zázvorom, medu či kardamónom. Niekedy máte pocit, že pijete roztopený perník. Na Vianoce takéto pivá musíme ochutnávať.

Zimné pivo sa kamaráti s alkoholom a ten môže stúpať. Pivo je hutné, chuťovo plné a výrazne iskrivé. Takéto pivo dokáže zahriať a zväčša vyžaduje aj vyššiu teplotu podávania ako v prípade letných pív. K zime nám viac pasujú tmavšie verzie piva.

Že spotrebitelia na Slovensku menia počas roka svoje preferencie, potvrdujú aj pivovary. „Slovenský pivný trh je vysoko sezónny so silným predajom predovšetkým na jar a v lete. Počas tohto obdobia si spotrebitelia najradšej vychutnávajú 10-stupňové pivá, nealkoholické pivá a radlery. Zároveň radi skúšajú nové chute, preto sa na trhu uchytili novinky Zlatý Bažant Radler Extra Svieži – Citrón/Grep/Brusnica, ako aj Desperados vo verziách Mojito a Sangre,“ konštatuje Helena Windisch, manažérka korporátnych vzťahov HEINEKEN Slovensko.

Tak ako počasie či nálada ľudí, aj pivo môže byť pestré. Na odhalenie jeho potenciálu treba občas dobré načasovanie. Niektoré pivné štýly vyžadujú, aby ste ich nepili, ale vychutnávali. Iba tak dokážete odhaliť všetky ich prednosti. Aj o tom je pivo, ktoré stále dokáže prekvapovať kombináciami. Základom všetkého je pohoda a ľudia okolo, potom dokáže odhaliť pozitívne stránky každého piva.


Uznajme si to, napriek tomu, že je pivo populárne, v porovnaní s takým vínom málo spoločensky uznávané. A je to škoda. Pivo je nápoj kráľovský a výnimočný. To, čo všetko sa ukrýva za pivom je pre mnohých neznáme. Aj preto sme sa rozhodli spustiť seriál Pivná akadémia. S podporou spoločnosti HEINEKEN Slovensko chceme každý mesiac priniesť zaujímavé čítanie, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o pive a v neposlednom rade zlepšiť pivnú kultúru.

Snímky:Freepik.com

Prečítajte si aj

Ako dobre sa vyznáte v pivných štýloch?