Po dlhšom čase ochutnáme kúsok z dielne trenčianskeho pivovaru Lanius. Pivo s názvom Fernet Stout nás jednoducho zaujalo a museli sme ho ochutnať. Samotný pivovar ho charakterizoval nasledovne: „My sme sa tento rok inšpirovali horkým talianskym bylinným likérom, Fernetom. Talianski mnísi už pred vyše 200 rokmi experimentovali s bylinkami s cieľom vyvinúť účinný liek na bolesť žalúdka, na podporu trávenia alebo iných zdravotných tažkostí.
Originálne recepty na Fernet obsahujú desiatky bylín, pomarančovú a grapefruitovú kôru. My sme hľadali zloženie ktoré by najlepšie doplnilo komplexnosť nášho Russian Imperial Stoutu na vytvorenie harmónie chutí. Nami vybraté byliny sme po niekoľko týždňovej macerácii pridali priamo do sekundárnej fermentácie pričom výsledkom je náš Fernet Russian Imperial Stout.“
Názov piva: Fernet Stout 22°
Pivovar: Trenčiansky pivovar Lanius
Druh piva: Russian Imperial Stout
Krajina: Stout
Stupňovitosť: 22°
Obsah alkoholu: 12,5%
Zloženie: Voda, jačmenný a ovsený slad, laktóza, zmes bylín, inverzná sacharóza, pomarančová kôra, chmeľ, kvasinky.
Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili 4,29 eura.
Farba: Čierna.
Pena: Stredne vysoká so smotanovou konzistenciou.
Vôňa: Výrazný alkohol. Dominantná je bylinná zložka. Náznakom rozoznáte amaretto, kokos, tmavú čokoláda.
Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia fernetu (rozumej bylín), kávy, tmavej čokolády aj parfémovej zložky. Horkosť je výrazná až zvieravá, doznievanie alkoholové, hrejivé.
Zhrnutie
Musíme sa priznať, že štýl Russian Imperial Stout obľubujeme. V tomto prípade je nápad dobrý, celkový výsledok rozpačitý a takpovediac nedokončený. Tóny sú ako keby neuhladené a kostrbaté. Dominuje alkoholová zložka a nepríjemná, zvieravá horkosť. Za nás je to šestka. Možno by pomohol čas, to nevieme. Pivo sme konzumovali osem dní pred minimálnou dobou spotreby.