Návod na to, ako si vytvoriť krčmu či podnik priamo doma

Čitateľ - krčmu

Obrátil sa na nás čitateľ Milan, ktorý je doma v karanténe. Aj keď mu chýba viacero vecí, jedna najviac – voľný čas strávený v jeho obľúbenej krčme. Preto sme sa jemu aj všetkým ostatným rozhodli vytvoriť návod na to, ako si takúto krčmu môžete vytvoriť aj doma doma.

Budete potrebovať
  • jednu osobu. Partnera, partnerku, manžela či manželku. V nevyhnutných prípadoch to môže byť aj dieťa, ktoré vie nosiť pohár tak, aby v ňom niečo zostalo.
  • stôl a dve stoličky. Ak ich umiestnite k oknu, bude to lepší podnik, ak niekde do tmavej chodby, úroveň podniku bude nižšia. Musia byť na ňom „podpivníky“.
  • Nejaké to pivo, ktoré máte radi. Ak vám chýba, treba rýchlo objednať. Je toho na výber dosť.
  • Jedno pivo mimo kondície.
  • Provizórnu tabuľu alebo pivný lístok s ponukou na večer.
  • Zošit s perom ako knihu sťažností.
Ako na to

1.

Základom je vytvorenie dobrého pocitu, že večer niekam idete. V prvom rade si musíte zarezervovať stôl. Zavolajte na číslo svojho partnera. Ale pozor, nesmie vám to zdvihnúť na prvý a ani na druhý pokus. Úspešný bude až ten tretí. Oznámi vám však, že váš obľúbený stôl je obsadený, musíte si vystačiť s tým, menej obľúbeným.

2.

Oblečte sa tak, ako keby ste šli von. Rozlúčte sa s rodinnými príslušníkmi (ak ich máte), rozpošlite správy známym, že dnes idete von. Nezabudnite na to, aby ste mali pri sebe dostatok hotovosti. Rúško ani rukavice nie sú potrebné.

3.

Po príchode do improvizovanej krčmy si sadnite. Bohužiaľ, obsluha dnes nemá ideálny deň. Musíte si počkať desať minút, kým na vás príde rad. Zatiaľ si môžete vyberať z pivnej ponuky. Medzitým sa obsluha musí producírovať hore-dole. S prázdnym aj plným pohárom.

3.

Prišiel čas na objednávku. Zvolíte si pivo, na ktoré máte chuť. Obsluha si to zapíše. Po chvíli sa však vráti späť a a má pre vás smutnú správu. „Bohužiaľ, práve došiel sud,“ musí povedať partner. Volíte tak druhú voľbu.

4.

Na stole vám prinesú vaše objednané pivo. Už na prvý pohľad sa vám však niečo nezdá, je načapované pod rysku. Sťažujete sa. Obsluha vám však prinesie len knihu sťažností. Ak chcete, aby sa tento podnik niekam posúval (a to vy určite chcete), musíte svoju sťažnosť vyplniť.

5.

Medzitým si robíte selfie a posielate známym. Ideálne je, keď zdieľate len pohár s pivom bez príslušného komentára či hodnotenia. Len nech závidia, nemusia vedieť viac podrobností.

6.

Prvé pivo dopijete, dalo sa. Objednávate druhý kúsok. Na stole vám tentokrát prinesú pohár, ktorý je dobre načapovaný. Áno, aj vaša konštruktívna kritika pomohla veci zlepšiť.

7.

Napijete sa piva a nie je dobré. Je skysnuté. Voláte si obsluhu. Poviete jej výhrady a vrátite jej pohár piva. „To tak má chutiť pane, to je kraftové pivo,“ odpovie obsluha a odíde. O chvíľu prinesie knihu sťažností. Musíte ju vyplniť, lebo chcete, aby sa podnik zlepšoval a posúval vpred.

8.

Chcete si objednať aj niečo na jedenie. Od obsluhy sa však dozvedáte, že kuchár dnes neprišiel do práce. Máte jednoducho smolu. Opäť si pýtate knihu sťažností. Áno, musíte ju vyplniť. Budúcnosť toho podniku je na vás.

9.

Objednávate si tretie pivo. Príde pomerne rýchlo, už na prvý pohľad si však všimnete, že pohár je špinavý. Ukazujete obsluhe bublinky na stene. Obsluha vám ho vytrhne z ruky a tak, aby ste videli pivo preleje z jedného pohára do druhého. Obsluha vám automaticky nesie aj knihu sťažností.

10.

Pivo dopijete a rozhodnete sa ísť domov. Pýtate si účet. Obsluha medzitým pobehuje okolo vás a hovorí, že o chvíľu je pri vás.

11.

Už vás to prestáva baviť, tak hodíte peniaze na stôl a beriete si „podpivníky“ (veď také ešte nemáte vo svojej zbierke). Obsluha vás však zastaví pre dverách. „Nechali ste málo,“ hovorí. Bohužiaľ vám zaúčtovali aj to pokazené pivo. No, tento podnik má toho ešte veľa pred sebou.

Na záver?

Aj keď je 1. apríl, na záver trocha vážnejšie. Dobrý podnik nevytvoríte len tak, často sú za ním roky práce a vylepšovania či nastavovania procesov. Vážte si podniky, ktoré ste pravidelne navštevovali a ak môžete, podporte ich. Môže sa totiž ľahko stať, že v budúcnosti budete odkázaní len na ten svoj.

Ako u nás vyzeral 1. apríl pred rokom?

Pivovar Hellstork má problém. Musí meniť meno

Obrázok od alan picton z Pixabay