Pivovarník: „Končím. S touto krajinou už nechcem mať nič spoločné“

Na Slovensku je o jeden pivovar menej. Svoju produkciu ukončil pivovar Včelí majer, ktorý ste mohli nájsť v obci Bellova Ves. Na trhu vydržal necelé štyri roky. Jeho majiteľ odchádza zo Slovenska s ťažkým srdom a predáva nielen pivovar, ale celú usadlosť.

Trochu iný pivovar

O tom, že na Slovensku vznikol pivovar Včelí majer písal portál oPive.sk ešte začiatkom februára 2020. Jeho majiteľ Dalibor Gettler spojil viacero koníčkov do jedného. „Ako včelár som samozrejme robil medovinu a od tej už k pivu až tak ďaleko nie je,“ rozprával pred troma rokmi.

V Bellovej Vsi vytvoril usadlosť, ktorej súčasťou bolo nielen včelárstvo, penzión, malá zoologická záhrada, ale aj pivovar. Ten mal tisíclitrovú varňu, z ktorej vychádzala trojica pív: Medové pivo Chmeľové, Medové pivo Pšeničné a Medové pivo Čierne.

Špecifikom tohto pivovaru bolo to, že na výrobu piva používal domáci med. „Med slúži na prekvasenie a to hneď dvakrát. Prvýkrát v tankoch, druhý vo fľaši, kde zreje v našich pivniciach,“ približoval začiatkom roka 2020 Dalibor Gettler. Ten sa netajil tým, že spája príjemné z užitočným a pivom chcel zásobovať len svojich hostí.

Precitnutie

Od spomínaného rozhovoru ubehli tri roky a všetko je inak. Majiteľ usadlosti aj pivovaru sa rozhodol, že usadlosť zatvorí a predá. „Nechcem mať už s touto krajinou nič spoločné,“ hovorí Dalibor Gettler a otvorene priznáva, že sa rozhodol začať podnikať v inej krajine. V nej plánuje aj variť pivo.

Podľa jeho slov ho k tomuto rozhodnutiu motivovali skúsenosti posledných rokov. „Bol som jednoosobová eseróčka. Staral som sa sám o seba, poctivo platil dane, ale tu si vás nikto neváži,“ hovorí a poukazuje na ťažké pandemické roky.

Posledné pivo už dopredal, ďalšie už variť na Slovensku nebude. Všetky aktivity chce preniesť do zahraničia. Usadlosť Včelí majer predáva. Ide o komplex s rozlohou takmer 20-tisíc štvorcových metrov.

Súčasťou komplexu je aj spomínaný pivovar. Ten sa predáva len ako súčasť celej usadlosti. Cena nie je verejne známa. Dalibor Gettler nie je jediný pivovarník, ktorý riešil v uplynulých mesiacoch otázku či podnikať, alebo nie. Portál oPive.sk má informácie o ďalších pivovaroch, ktoré nevaria, resp. zvažujú, že s produkciou skončia.

Prečítajte si aj

V pivnej bašte končí pivovar: „Už nemáme vôľu pokračovať“

Snímka: Včelí majer