Nemecká pohodová jazda bez rizika (Erdinger Weissbier)

Erdinger Weissbier

Prvý nástrel: Ak by sme urobili prieskum, ktoré pšeničné pivo je vo svete najpopulárnejšie, asi by medzi bežnými pivármi zvíťazilo pivo Erdinger Weissbier. Ide o nemecké pivo, ktoré si získalo slušné renomé, aj keď musíme priznať, že s výrazným nádychom veľkoprodukovaného piva.  Pivo sme už testovali, tentokrát to však bude oficiálne.

Názov piva: Erdinger Weissbier

Pivovar: Erdinger Weissbräu

Druh piva: Pšeničné pivo

Krajina: Nemecko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 5,3 %

Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Farba: Slamová, kalná.

Vôňa: Na to, že ide o pšenicu, nič výrazné. Zachytil som banány, jemne mandarínku i klinčeky.

Pena: Zapenila kvalitne. Pomerne hutná konzistencia si držala tvar.

Chuť: Začína to iskrivo. Sladový úvod je pomerne vysoko nastavený a pekne nadväzuje na stred. V ňom zachytíte nevtieravú ovocnú kyslosť. Ja som v nej našiel náznaky pomaranču, banánov i klinčekov. Ich intenzita však nie je vysoká. Koncovka je bez chmeľu.

6/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. V podstate taká pohodová jazda, ktorú si užívate a máte pocit, že sa vám nič nemôže stať. Je to dobré, ale nie je to dobrodružstvo. Erdinger je jednoducho odsúdený na to, aby pivo nevybočovalo a nijako nešokovalo. Čaká vás teda pivo, ktoré hrá na istotu. Hrá síce opatrne, ale celkom príjemne. Určite by hodnotenie vylepšilo to, keby stred bol trocha divokejší. Ovocie v ňom cítite, ale iba náznakom. Piteľnosť je dobrá, podobne ako rezkosť. Rozhodujem sa medzi šestkou a sedmičkou. Aj kvôli nasýtenosti tónov dávam nižšiu známku. Šestka je však silná.