Nemecké ražné pivo z Poľska (Pinta Apetyt na Zycie)

Pinta Apetyt na Zycie

Prvý nástrel: Ak by ste hľadali pivovar, ktorý v Poľsku odštartoval pivnú remeselnú revolúciu, asi by ste ho našli v meste Żywiec. Práve tu totiž sídli pivovar Pinta. Pár jeho kúskov sme už testovali, takmer vždy sme ich chválili. Tentokrát sa pozrieme na kúsok, ktorý zaraďujeme do nemeckého štýlu Roggenbier. Nesie meno Apetyt na Zycie, čo v preklade znamená „Chuť na život“. Ide o ražné pivo, ktoré sa až takej obľube neteší.

Názov piva: Apetyt na Zycie

Pivovar: Browar Pinta, Żywiec

Druh piva: Roggenbier

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 13,1°

Obsah alkoholu: 5,0 %

Zloženie: Voda, slady: Weyermann® plzenský slad, ražný slad, viedenský slad, karamelový ražný slad  Cararye®, pražený slad  Carafa® Special Type I, chmele: Tettnanger (DE), Spalt Select (DE), kvasinky: Fermentis WB-06.

Cena: V prepočte okolo 1,7 eura. Pivo sme kúpili v poľskej pivotéke.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je mútne, keďže ide o nefiltrovaný kúsok.

Vôňa: Pripomína mi to pšeničné pivo. Cítim banány, koreniny ako klinčeky či škoricu, ale aj mandarínku či citrusové ovocie.

Pena: Vystúpala vysoko. Biela pena si konzistenciu dlho nedržala.

Chuť: Už v úvode zachytíte iskrenie, ktoré sa naplno rozvíja v strede. Tu sa predstavuje kombinácia jahodových tónov a citrusovej kyslosti. Za nimi nájdete chlebovú chuť. Koncovka je mierne horkastá.

6.5/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Podobné pivo je na trhu skôr výnimkou. Tóny celkom pekne vybiehajú hore a ponúkajú prekvapivé zakončenia. Najsilnejšia je kombinácia stredu a koncovky. Zaujímavé sú hlavne ovocné tóny. Celkovo sa mi však pivo zdá až veľmi prekombinované, chýba mi priamočiarejší ťah na bránu a celková uhladenosť. V tomto pive sa bije toľko tónov, že si jednoducho neviete vybrať. To poznačuje aj piteľnosť. Navyše, celé pivo pôsobí nasládlo. Rozhodujem sa medzi šesť a sedem a tak to aj zostane. Za ochutnávku stojí, mne však tento ťažší štýl veľmi nesadol.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.5/10 (2 hodnotení)