Recepty má na našej stránke v réžii Punková kuchyňa, dnes urobíme jednu výnimku. Chceli by sme trocha spopularizovať netradičný spôsob pitia piva – varené pivo. Aj keď dopredu hovoríme, že najlepšie je pivo čapované a v takej podobe, v akej si ho užívame v drvivej väčšine prípadov. Dnes si však niečo napíšeme o varenom pive.
U Poliakov ako doma
Tento spôsob podávania piva je doma hlavne u našich severných susedov. Tam je súčasťou ponuky v lyžiarskych strediskách či vianočných trhov. Príprava vareného piva je viac-menej podobná varenému vínu.
Pivo podľa výberu dáte variť, ale nesmiete ho priviesť k varu, inak by ste stratili alkohol. Následne pivo nalejeme do pohára a pri zdravotnej verzii ochutíme šťavou z polovice citróna a lyžicou medu. Takáto verzia sa nám osvedčila pri nádche či bolesti hrdla. Z nášho subjektívneho pohľadu sa nám uľavilo.
Skúsiť však môžete aj pivo na štýl punču. Pri zohrievaní piva môžete použiť škoricu, klinčeky či badián. Pravdepodobne sa nezaobídete bez medu či cukru, keďže pri zohratí je horkosť výraznejšia a pri niektorých pivách aj drsnejšia.
A aké pivo použiť? Pri zdravotnej verzii sa nám osvedčili ležiaky, pri iných verziách napríklad Stouty, Portre či tmavé ležiaky. Môžete však experimentovať a skúšať použiť rôzne štýly či ingrediencie. Je to na vás.
Náhrada punču
Na webe nájdete desiatky článkov o tom, prečo je takéto pivo liečivé. Treba ich však brať s rezervou. Fakt je ten, že chmeľ sa využíval a aj využíva ako liečivo. Už len to, že pijete niečo horúce vám môže pomáhať. A musíme pripomenúť, že konzumovať tento „liek“ treba v obmedzenej miere.
Tento článok sme však nepísali preto, aby sme suplovali lekárne či lekárov. Chceli sme len rozprúdiť diskusiu a ukázať na to, že vianočné punče majú alternatívu. Stačí len skúšať a nájsť si svoju obľúbenú verziu. A možno by sa dnes varené pivo hodilo aj na terasy podnikov. Určite by nás zohriali.
Prečítajte si aj
Obrázok od Petra Geistler z Pixabay.