Nová IPA na trhu. Vrchne kvasené pivo skúša aj Steiger

Segment vrchne kvasených pív na slovenskom trhu rozširuje nový hráč. Po tom, čo tento štýl zviditeľnili hlavne malí remeselní hráči, skúsi otestovať chute konzumentov aj tretí najväčší slovenský pivovar. Steiger totiž uvádza do krčiem pivo s názvom Manjula IPA.

Na skúšku

Pivovar takýmto spôsobom reaguje na trendy na trhu. „Po takomto pive je dopyt, my nemáme problém ho navariť,“ vysvetľuje pre portál oPive.sk výrobný riaditeľ Pivovaru Steiger Ján Šimonovič. Vyhniansky pivovar navaril prvú várku, ktorá smeruje hlavne do krčiem.

Manjula IPA má obsah alkoholu na úrovni šiestich percent. „Pivo má bronzovú farbu, jemný kvasnicový zákal a bohatú dlhotrvajúcu hustú penu. Aróma piva je kvetinová, ktorá postupne prechádza do arómy citrusovej. Dominantná je horká chuť, ktorej tóny sú výrazne po grapefruite, mandarínke a čerstvo pokosenej tráve,“ opisuje pivovar svoju novinku.

Podľa riaditeľa si pivo vyžiadali samotní odberatelia. Várka však bola malá a uvidia, aký bude ohlas na nové pivo. „Už teraz však uvažujeme nad tým, že by sme navarili aj druhé vrchne kvasené pivo,“ naznačuje Ján Šimonovič. V hre je aj varianta, že by pivovar pivo fľaškoval a dodával aj do maloobchodnej siete.

Možno aj ďalšie

Že v pivovare skúšajú variť aj vrchne kvasené pivo, naznačil aj spoločný produkt Steigru a kočovného pivovaru Ikkona. Ešte v auguste uviedli na trh spoločný produkt Galaxy Quest IPA. Len na pripomenutie, pivovar sa doteraz špecializoval len na spodne kvasené pivá. Ako však uvádza riaditeľ, aj kapacitné možnosti dávajú pivovaru priestor pre produkciu, ktorá môže spestriť ponuku.

IPA je hneď po ležiaku druhým najobľúbenejším štýlom na Slovensku. Rozdiel medzi oboma štýlmi je však priepastný. Podiel tradičného ležiaku na našom trhu sa odhadom pohybuje cez 97 percent. Napriek tomu aj väčšie pivovary poškuľujú po tomto produkte.

Príkladom môže byť aj krok Heinekenu, ktorý vlani do krčiem uviedol pivo s názvom Zlatý Bažant IPA. Tento štýl v krčmách ponúkol aj druhý najväčší pivovar na Slovensku Pivovary Topvar. Jeho IPA však bola varená v susednom Česku.

Snímka: Pivovar Steiger