Na mapu pivovarov pribudne na prelome rokov nové mesto

Pivovar Kremnica

Aj keď Slovensko zažívalo v poslednom desaťročí boom remeselných pivovarov, na trhu stále nájdete mestá, ktoré sa svojho pivovaru nedočkali. A zaradiť medzi ne môžeme aj také, ktoré kedysi na pivovarníckej mape boli. Platí to aj o Kremnici. Pribudne toto mesto medzi pivovarnícke?

Ako to teda je

O Kremnicu sa nezaujímame len tak. Správu o tom, že v Kremnici sa po rokoch môže začať variť domáce pivo sme priniesli ešte v roku 2016. Začiatkom spomenutého roka sa na úrady obrátila spoločnosť Daspet, ktorá predstavila zámer stavať remeselný pivovar.

„Účelom navrhovanej činnosti je zriadenie malého pivovaru v existujúcej nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na ulici Jula Horvátha v Kremnici,“ písala spoločnosť v zámere.

Kapacita nového producenta piva bola naplánovaná na 1000 hektolitrov piva. Pre lepšiu ilustráciu, ide o klasickú veľkosť remeselného pivovaru na Slovensku. Náklady na realizáciu pivovaru vyčíslil investor na dva milióny eur. Pomôcť mali aj eurofondy.

Pred finále

Aj keď pôvodné plány hovorili o tom, že pivovar by mal svoje brány otvoriť v októbri 2018, nakoniec sa tak stane oveľa neskôr. Portál oPive.sk zisťoval, či je projekt živý a či sa v ňom pokračuje.

Vedenie pivovaru nám potvrdilo, že pivovar sa pripravuje. Aktuálne prebieha kolaudácia objektu a predbežné plány hovoria o tom, že nový pivovar by mohol byť otvorený niekedy na prelome rokov.

Z verejne dostupných zdrojov vyplýva, že rozpočet na realizáciu pivovaru nakoniec dosiahol takmer 1,3 milióny eur. Až 55 percent z tejto sumy, teda zhruba 709-tisíc eur, bolo krytých z eurofondov. Kremnica v minulosti patrila medzi významné pivovarnícke mestá. Pivovar v meste fungoval približne do roku 1719.

Prečítajte si aj

Koniec boomu remeselných pivovarov? Čísla sú najhoršie za 15 rokov

Snímka: Google Street View