Olomouc pre pivára? Jeden víkend nestačí

Olomouc nie je len mesto s nádherným historickým centrom a zaujímavými trhmi, ale aj miestom, kde po pešej turistike od smädu určite nezomriete. Aj napriek nabitému víkendu (dopredu píšem, že sa všetko stihnúť nedalo a dojmy a zážitky niekoho iného môžu byť úplne rozdielne) sme v ňom stihli zopár pivných zastávok.

Aj so zľavou

Najprv usadáme v minipivovare Riegrovka, ktorý sídli na nie až tak rušnej ulici Riegrova. Dá sa sedieť aj vonku na terase, i keď slnko si vás vie nájsť aj na nej. Na čape sedem pív, päť spodne kvasených a dva „špeciály“ IPA 16° a Porter 14°. Náhodou sme sa tu ocitli v čase happy hour, takže ochutnávame oba vrchne kvasené kúsky za cenu 27 KČ za 0,4 l.

IPA 16° mala hustú konzistenciu, oranžovú farbu, ale namiesto horkosti skôr bojujete so sladkosťou. Veľmi jemne cítiť aj kvety. Porter sa mi zdal ešte sladší, ale ak si odmyslím hustejšiu penu a farbu, tak sa dosť podobal na predchádzajúci kúsok. Na oboch pivách  cítiť rukopis tohto pivovaru, takže predpokladám, že aj iný pivný štýl by nepadol ďaleko od sladového stromu. Treba dať šancu určite aspoň počas happy hour a utvoriť si vlastný názor.

Neďaleko je sympatická zašívareň menom U Kuděje. Narazených je tuším že päť píp, všetko menšie lokálne pivovary, ale až na jednu výnimku všetko ležiaky. Ale kvôli miestnej atmosfére istotne zbehnite aspoň na jedno. Pobavila ma recenzia na tento podnik: „Not sure if they speak english, because after nine beers at Riegrovka, I spoke some alcoslavic which they apparently understood.“ Tušíme, ktorý čašník vtedy obsluhoval 🙂

Retro v kurze

Zaujímavý výber majú v Retro pivnici na Havlíčkovej ulici. Veľmi ochotný „výčepní“, 12 píp a točí sa od klasickej desiatky až po lakocinky ako Stout od sokolovského Permona, Lollipop od pražskej Sibeerie, mimochodom top pivo za celý víkend, alebo APA od poľského Artezanu. Za zmienku stojí old school vybavenie podniku z čias ťažkej normalizácie.

Ďalší pivovar, ktorý sme navštívili, bol Svatováclavský pivovar s kúpeľmi sídliaci na Mariánskej ulici. Ak nejdete na istotu, tak sa celkom poprechádzate po bočných uličkách. Typická česká hospůdka ako z knižky. V ponuke šesť vlastných pív. Skúšame Hefe-weizen a príde nám, že takto má chutiť poriadny a silnejší ležiak. Oproti iným českým sladkým alebo banánovým weizenom, je toto naozaj hustá chmeľová polievka. Veľmi odporúčam miestnu kuchyňu s bohatými porciami, po ktorej budete spokojne odfukovať.

Predajňa Pivní ráj Olomouc je naozaj pivným rajom, ak si chcete domov odniesť nejaké regionálne kúsky. Okrem pivných klasík, ktoré dostať aj na Slovensku, sú chladničky prepchaté bohatou lokálnou produkciou v petkách, ale aj v skle o rôznych objemoch.

Text: Adrik, Snímky: Riegrovka a Adrik