Slovenský Prazdroj: Stovky podnikov stále neotvorili a vyčkávajú

Plzeňský Prazdroj - Šariš

Aj keď sa situácia vracia do normálu a podniky už môžu fungovať bez výraznejších obmedzení, sektor nefunguje naplno a tak skoro asi ani nebude. Druhý najväčší slovenský pivovar Plzeňský Prazdroj, ktorý varí pivo vo Veľkom Šariši, aktuálne bilancoval dosahy koronakrízy.

Návrat do normálu

Branislav Kubiš, obchodný riaditeľ pre prevádzky a reštaurácie, Plzeňský Prazdroj Slovensko hovorí o tom, že koronakrízu neprežilo asi 50 podnikov, ktorým dodávali pivo. Pivovarnícka skupina má pritom v portfóliu vyše šesťtisíc podnikov.

Aj napriek tomu, že len malý počet krčiem či reštaurácií úplne zavrelo, podstatná časť  z podnikov ešte neotvorila. „Zhruba 10 až 15 percent prevádzok stále vyčkáva,“ uviedol Kubiš s tým, že dôvodom sú aj nejasné podmienky poskytnutia štátnej pomoci.

Majitelia časti podnikov sa boja, že ak by otvorili skôr, prišli by o pomoc, ktorú im poskytol štát. Ide pritom asi o 900 podnikov. Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko poukazuje na to, že zatvorené krčmy sa nachádzajú hlavne na východe Slovenska a tento negatívny jav sa premieta na predaji piva značky Šariš.

Pomaly rozbeh

Pivovarnícka skupina sa však teší, že život sa vracia do normálu. Aj keď prerušenie predaja na niekoľko týždňov sa nebude dať dohnať. „Bude to mať negatívny dopad na celý pivný priemysel. Tie tri mesiace nebude možne dohnať. Už teraz máme oproti plánom od začiatku roka prepad tržieb na úrovni 14 percent,“ bilancoval Grygařík. Ten si pritom pochvaľoval, že úvod roka sa rozbehol výborne.

Pivovar po vypuknutí krízy začal prevádzkam bezodplatne vymieňať sudy, ktoré prekročili minimálnu dobu spotreby. Pivovar tak vymenil pivo za vyše dva milióny eur. Na strane druhej, kým predaj v podnikoch padol takmer na nulu, predaje v maloobchode trhali rekordy.

Kým predaje piva v marci boli ešte slabšie, v apríli sa zákazníci. Zaujal aj rozdiel správania medzi Českom a Slovenskom. „Kým v Česku bolo v základnom nákupnom košíku prakticky ihneď, na Slovensku až s nejakým meškaním,“ porovnával Grygařík.

Ako sa dalo očakávať, rozbeh prevádzok po uvoľnení opatrení je pozvoľný. Podľa Grygaříka sa tržby sa prvý mesiac od otvorenia prevádzok pohybovali na úrovni 70 až 75 percent pri medziročnom porovnaní.

Prečítajte si aj

O ochranu štátu kvôli koronakríze požiadal prvý pivovar

Snímka: Plzeňský Prazdroj