Osem podnikov s remeselným pivom, ktoré neprežili posledné roky

Osem zaniknutých podnikov

Žijeme v mimoriadne turbulentnej dobe. Veľa vecí sa mení za pochodu a končia aj tie, na ktoré sme boli roky zvyknutí. Tak je tomu aj v prípade pivných podnikov. V centre Bratislavy v priebehu niekoľkých rokov skončilo množstvo z nich. My vám prinášame prehľad aspoň časti z nich, ktoré boli špecializované na remeselné pivo.

Hostinec Richtár Jakub

8 zaniknutých podnikov - Richtár Jakub

Začneme podnikom, o ktorom sme veľa popísali. Podnik na Moskovskej ulici sa za 12 rokov svojej existencie stal doslova kultovým. Práve tu začali vo veľkom ponúkať rôzne druhy remeselného piva, ktoré dopĺňali pivo z domáceho pivovaru. Ani to nepomohlo a podnik skončil. Jeho meno dnes nesie hostinec na Lazaretskej ulici.

Stupavar Beer Pub

8 zaniknutých podnikov - Stupavar Beer Pub

Za týmto podnikom je nám ľúto. Podnik na Prepoštskej ulici v Bratislave bol vlajkovým podnikom pivovaru Stupavar v Bratislave. Podobne ako v prípade Jakuba, aj v tomto podniku vznikla neopakovateľná atmosféra. Podnik skončil koncom roka 2020. Našťastie, Stupavar pripravil náhradu s názvom Werenda, ktorú nájdete na petržalskej hrádzi. Treba povedať, že aj tá má svoju atmosféru.

Craft Beer Gallery

8 zaniknutých podnikov - Craft Beer Gallery

Tomuto podniku patrilo slovenské prvenstvo v počte pív, ktoré ponúkal na výčape. Že to na úspech nestačí, asi nemusíme diskutovať. Podnik zavrel tesne pred pandémiou. Nepomohlo mu ani to, že sídlil v komplexe Eurovea, ktorý ročne navštevujú milióny návštevníkov.

Starosloviensky pivovar

8 zaniknutých podnikov - Starosloviensky pivovar

Koncom roka 2020 sa s návštevníkmi rozlúčili aj majitelia Staroslovienskeho pivovaru. Ten ste mohli nájsť na Vysokej ulici v Bratislave. V ponuke mal domáce pivo a pivo zo Svätojásnkeho pivovaru, ktorý mal rovnakých majiteľov. Fanúšikovia remeselného piva na jeho mieste nájdu náhradu, keď  v ňom sídli podnik Mešuge Craft Beer Pub, ktorý spestril bratislavskú podniku.

Bratislavský meštiansky pivovar (Drevená ulica)

Pivovar stál na začiatku nového pivného boomu na konci prvého desaťročia tohto storočia. Základom ponuky bol svetlý a tmavý ležiak. Podnik však zostal po pandémii zatvorený. Vedenie pdoniku nedávno na sociálnej sieti uviedlo, že podnik ostáva zatvorený aj preto, že nevedia násjť zamestnancov.

Unity street bar/food/cafe

8 zaniknutých podnikov - Unity street bar food cafe

Pandémiu neprežilo mnoho podnikov po celom Slovensku. Mnoho z nich pritom malo svoju pivnú ponuku založenú na remeselnom pive. Platilo to aj o podniku Unity street bar/food/cafe, ktorý ste mohli nájsť na Štúrovej ulici v Bratislave. Po pandémii už neotvoril.

Be Unorthodox Craft Beer Bar

Metropoly v pivných štátoch majú v ponuke aj podniky, ktoré sa zameriavajú na náročných pivárov. Do tejto kategórie sme mohli zaradiť aj Be Unorthodox Craft Beer Bar. Išlo o vlajkovú loď kočovného pivovaru Unorthodox Brewing. Podnik však neprežil pandémiu. Na jeho miesto sa presunul ďalší podnik Žil Verne. Neón pôvodného baru pritom nájdete na fasáde podniku.

Nobell Craft beer

Nobell Craft Beer

Pandémiu neprežil ani petržalský podnik Nobell Craft beer. Ten lákal na remeselné pivo aj kuchyňu na Nobelovom námestí v Bratislave. Nobell pritom lákal aj na vlastné pivo, keďže majiteľ vytvoril aj kočovný pivovar.

Ktorý z vymenovaných podnikov vám chýba najviac?

View Results

Loading ... Loading ...

Prečítajte si aj

Kedy je pivo najlepšie? Niekedy rozhoduje počasie aj ľudia okolo

Snímky: podniky, oPive.sk