Padre „zahniezdil“. Z kočovného sa stáva kamenný pivovar

Padre a Vety.

Kočovný pivovar Padre Brewing Company ohlasuje zásadnú zmenu. Po novom už nebude kočovný. Preberá totiž nájom prešovského pivovaru Mariannus, ktorý doteraz viedol pivovar Corvus. S touto zmenou zároveň ohlasuje viacero noviniek.

Splnenie sna

„Sen mať raz vlastný pivovar má asi každý fanúšik dobrého piva, obzvlášť, ak sa jedná o domovariča, či zamestnanca pivovaru. Moja genéza sládkovania (Pivovar Hostinec, Pivovar Corvus) sa aspoň takouto čiastočnou formou ukončí, naplní,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk Maroš Hajduk.

Ten patrí medzi prvých slovenských protagonistov tzv. kočovného varenia. O vlastnom pivovare sníval dlho, aktuálne využil príležitosť viesť pivovar po svojom. „Vyskytla sa jedinečná príležitosť a ako sa vraví, ak to neskúsime, nikdy sa nedozvieme aké to je,“ hovorí.

V tomto smere mu pomohlo aj to, že technológiu dostatočne poznal. „S technológiou som dostatočne „zžitý“ ako sládok Pivovaru Corvus, varenie na nej mám úspešne a dostatočne vyskúšané a pivá z nej mohli fanúšikovia ochutnať na celom Slovensku,“ hovorí Maroš a dodáva, že nedávno to bol napríklad „dryhopovaný“ medový ležiak v Clock-Blocku.

Maroš prezrádza, že pivovar disponuje varnou nádobou s objemom 600 litrov hotovej mladiny a tankovou kapacitou na úrovni 6 500 litrov.

Viac priestoru

Padre Brewing Company využíval technológiu pre kočovné varenia aj doteraz, nová poloha mu dáva dostatočnú slobodu. „Väčší priestor na varenie umožní variť v podstate čo sa nám bude chcieť a čo nás bude baviť,“ naznačuje sládok a majiteľ v jednom.

„Stabilným sa stáva pomaličky náš ležiak Helles Gute varený exkluzívne pre košický Pokhoi, radi by sme pokračovali úspešnou Intergalactic IPA, oživiť by sme chceli našu Ipanu aj formou single hop sérií,“ prezrádza Maroš.

Ten jedným dychom dodáva, že príkladom smerovania by mohol byť aj Brown Ale Anežka, ktorý je pomenovaný po rovnomennom filme nominovanom na Českého leva v kategórii študentský film. „Ten jemne naznačuje smer – variť aj netradičnejšie druhy,“ hovorí.

Pivovar chce reagovať aj na sezónu. V ponuke by sa tak mohol objaviť kyseláč, Saison či Russian Imperial Stout. „Radi by sme rozhýbali kamošov z Košickej domovaričskej divízie formou spoločných várok, priestor radi poskytneme aj kočovníkom ak nám to okolnosti a kapacity umožnia,“ prezrádza.

Ďalšie výzvy

Spoluprácu nespomína len tak. Navarený je už aj kúsok, kde spojili svoje sily dve známe mená. „Pred pár dňami sme varili spolu s legendárnym Vetym ležiak klasickým spôsobom, ktorý budete môcť ochutnať na Salóne piva. Sme veľmi zvedaví na recenzie – ako povedal jeden známy – na recenzie bratislavských inkvizítorov,“ smeje sa Maroš.

Budova, v ktorej sídli bývalý pivovar Mariannus.

Ten nechce zanevrieť ani na kočovné varenie. „Filozofiu kočovania chceme napĺňať aj naďalej formou kolaboračných várok, všetko závisí od príležitostí a možností,“ hovorí sládok.

Ten aktuálne doťahuje všetku byrokraciu. Potom chce vylepšovať možnosti technológie. „Nie je cieľom hneď sa strhať, má nás to predovšetkým baviť. Následne chceme ďalej budovať distribučné kanály, po ukončení spolupráce s doterajším distribútorom musíme začať v podstate od začiatku,“ vysvetľuje.

Ďalšie výzvy pomenoval celkom jasne. „Časom chceme určite vybudovať vlastný taproom, čo je v podstate už akási nevyhnutnosť v rámci súčasných trendov. No a nakoniec to snáď bude aj ten vlastný pivovar,“ uzatvára rozprávanie Maroš Hajduk z pivovaru Padre Brewing Company.

Prečítajte si aj

Pivné etikety roka? Pozrite si návrhy z Košíc

Snímky: Padre Brewing Company