Panský pivovar Bojnice: Chystáme spustenie novej časti pivovaru

Rok 2022 mal priniesť zásadnú zmenu v boji s pandémiou. Aj ju priniesol, prišli však ďalšie problémy, ktoré nikto nečakal. Vojna na Ukrajine, inflácia a bezprecedentné zvyšovanie cien za energie výrazne poznačili rok 2022. A ako ho vnímali pivovarníci? Pýtali sme sa ich v tradičnej veľkej pivovarníckej ankete. Dnes odpovedá Jana Pršová z Panského pivovaru Bojnice.

Ako hodnotíte rok 2022? Môžete na ňom nájsť niečo pozitívne?

Rok 2022 bol opäť raz turbulentný. Energetická kríza doľahla na všetky odvetvia. No aj napriek tomu uplynulý rok hodnotíme pozitívne. Podarilo sa nám ukončiť rozšírenie pivovaru a s tým prichádzajú aj nové výzvy a nové pivá. Získali sme ocenenia za naše pivo na Slovenskej pivnej korunke, čomu sa vždy veľmi potešíme. Zákazníkov sa nám darí udržať, aj keď tohtoročná letná sezóna bola u nás o poznanie slabšia, ako predošlé dve letá. Súvisí to hlavne s uvoľnením cestovateľských opatrení. Značná časť turistov sa rozpŕchla do sveta a v Bojniciach bola návštevnosť nižšia.

Zvyšovanie cien sa dotýka všetkých odvetví. Ako zvládate rastúce náklady? Do akej miery vás ohrozujú?

Neustály rast nákladov sme museli z časti premietnuť aj do ceny. Tie sme zvyšovali na jeseň. Aktuálne na nás naplno doľahla energetická kríza. Preddavkové platby sa nám zvýšili o 300 percent. Podľa posledných informácii by mali byť našťastie kompenzované. Veríme, že tomu tak naozaj aj bude. No aj samotní spotrebitelia a naši zákazníci sú s financiami veľmi opatrní. Cítime výrazný úbytok zákazníkov v našej reštaurácii. Nebudeme však zúfať, snažíme sa toto obdobie ustáť najlepšie ako sa dá.

Na ktorý produkt z vašej produkcie ste najviac hrdí? Viete prezradiť, či nastanú vo vašej produkcii zmeny v roku 2023?

Všeobecne sme hrdí na naše ležiaky. Tvoria aj najväčšiu časť našej produkcie. Medzi nimi je naša srdcovka Výr svetlá  výčapná 10°. Už tri roky po sebe sme zaň získali ocenenie. Z vrchne kvasených pív je to Vicičpán IPA 14° a aktuálna novinka Tropical IPA 13°.

S akými ambíciami vstupujete do roku 2023? Čo by ste odkázali vaši fanúšikom?

Prvé tri mesiace roku budú dosť kritické, takže sa ich budeme snažiť ustáť s čo najmenšími stratami. S teplejším počasím a prvými jarnými mesiacmi sa hádam rozbehneme správnym smerom a už sa do konca roka nezastavíme

Približne v marci by sme mali začať s produkciou aj v našej novej časti pivovaru, kde máme tanky s menším objemom. Tu by sme chceli viac experimentovať a tvoriť nové pivá. Aktuálne začíname aj proces redizajnu našej značky. Výziev na tento rok máme mnoho a na všetky sa tešíme. Fanúšikom odkazujeme, aby chuť na dobré pivo nikdy nevyhasla.

Prečítajte si aj

Pivovaru U Ďurkových: Fanúšikovia sa môžu tešiť na pivné dni

Snímka: FB Panský pivovar Bojnice