Panský pivovar Sokolnice: Tak milú obsluhu sme dávno nezažili. Ale pivo?

Panský pivovar Sokolnice 01

Dnes dobehneme jeden „rest“ z konca roka 2023. Ešte pred Vianocami sme navštívili Panský pivovar Sokolnice v rovnomennej obci. Pýtate sa, kde to je? Sokolnice je obec vzdialená asi 15 kilometrov od Brna. Nejako nám to vyšlo tak, že sme ochutnali práve pivo z tamojšieho pivovaru.

Ležiak musí byť

Do pivovarníckej reštaurácie prichádzame v sobotu popoludní. Vonku sa už stmieva a my vchádzame s obavou, či bude otvorené. Internety síce vraveli, že bude, ale to nikdy neviete. Podnik sa nachádza v historickej budove, vnútro je však moderne ladené.

Už pri vstupe nachádzame ponuku na výčape. Malo by sa podávať päť druhov piva. Okrem domáceho nealka aj tri druhy ležiaku a Vánoční Ale. Miesta v podniku je dosť, aj keď nemôžeme hovoriť o tom, že by mali v pivovare prázdno.

Aj počas našej návštevy ľudia prichádzali a odchádzali. To bolo potešiteľné zistenie. Podnik môžeme zaradiť do kategórie pivovarníckych reštaurácií, kde hrá jedlo dôležitú úlohu. Nie je to klasická piváreň, skôr by sme Panský pivovar označili za reštauráciu.

Celkom nás potešilo, že podnik ponúka aj degustačný set. Nebolo o čom, zvolili sme tento spôsob ochutnávky. Na stole nám pristálo „prkénko“ s piatimi pivami.

Prvým kúskom bola Sokolnícka 10°. Išlo o výčapné pivo, ktoré malo svetložltú farbu, ktorá bola číra.  Pivo bolo zdobené smotanovou penou, vo vôni ste zachytili karamel aj med. Sladový základ bol nevýrazný, v chuti sme zachytili kombináciu karamelu, sladu, ale aj surového obilia či diacetylu.

Horkosť bola výraznejšia. Za nás desiatka, ktorá pôsobila rozhádzane a surovo. Nezačíname veľmi dobre, tomuto pivu dávame 5,5 bodu.

Ďalším kúskom bola Sokolnícka 12°. Pivo malo zlatistú farbu a zdobila ho smotanová pena. Vo vôni ste zachytili med a karamel. Sladový základ bol stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti ste mohli nájsť med, karamel, náznaky surového obilia, ale aj sena. Horkosť je výraznejšia, doznievanie korenisté.

Panský pivovar Sokolnice 02

Určite je pivo podarenejšie ako prvý kúsok. K dokonalosti je potrebné ešte čo-to prejsť. Za nás to stačilo na 6,5 bodu.

Tretím kúskom je Viedenský ležiak. Ten mal jantárovú farbu a bol číry. Zdobila ho šľahačkovitá pena. Vo vôni ste mohli zachytiť karamel, keksíky aj tmavé bobuľovité ovocie. Sladový základ bol stredne výrazný, v chuti kombinácia sladu, karamelu, keksíkov, bobuľovitého ovocia aj obilia.

Zatiaľ chuťovo najčistejší kúsok a bez výraznejších chýb. Za nás to stačilo na slabšiu sedmičku. Pivo však neurazilo a dali by sme si ho opäť.

Medzitým sme si dali aj jedlo. Hamburger a „řízek“ boli veľmi príjemné a v tomto smere sme nemali žiadnu výraznejšiu výhradu.

Štvrtým testovaným pivom bol špeciál. Niesol názov Miller Time  a pivovar ho v ponuke označoval ako Americký pivný špeciál. Aký bol? Pivo malo tmavožltú farbu, keď bolo kalné a ozdobené šľahačkovitou penou.

Pri ovoňaní sa o slovo hlási citrusové ovocie ako grep či limety. Sladový základ bol nevýrazný, rezkosť jemne nižšia. V chuti kombinácia grepu, limety, ale aj sladu a surového obilia (opäť). Horkosť bola výraznejšia a cítili ste ju aj v dozvukoch. Za nás pitie do pohody a slušná sedmička.

Posledným testovaným kúskom bolo pivo s názvom Vánoční Ale. Podľa popisu v ňom mali byť pečené jablká, pomaranče aj korenie. Pivo malo tmavohnedú farbu a bolo kalné. Vo vôni ste mohli rozoznať vianočné korenie a jemne aj pomaranče a karamel.

V chuti si slovo brala kombinácia pomarančov, korenia, zázvoru, jabĺk, grepu aj karamelu. Na naše prekvapenie malo pivo výraznejšiu horkosť a hrialo. Možno až veľmi. Vonku však bola zima a nám to zapasovalo. Aj preto dostalo 7,5 bodu.

Zhrnutie

S akými pocitmi sme odchádzali? Náš pocit výrazne ovplyvnila obsluha. Bola milá, pohotová a ochotná. Dávno sme takú nezažili a osadenstvo podniku zaslúži veľkú pochvalu.

Horšie dopadli tamojšie pivá. Nebol to úplne „prúser“, ale námetov na vylepšovanie bolo požehnane. Každopádne z ponuky sa dá vybrať. Boli by sme zvedaví, v akej kondícii sú pivá počas leta.

Každopádne podnik môžeme odporúčať tým, ktorý sa pohybujú v okolí. Asi by sme dvakrát zvážili, či by sme pivovar navštívili cielene z dlhšej vzdialenosti. Aj keď kuchyňa určite za návštevu stojí.

3.5

Zhrnutie


Plusy

  • Obsluha. Milá, ochotná a rýchla.
  • Prostredie. Príjemná atmosféra.
  • Jedlo. Za nás určite kuchyňa, ktorej sme nemali čo vytknúť.


Mínusy

  • Kondícia piva. Za nás boli v ponuke pivá, ktoré mali čo vylepšovať.
Sending
Hodnotenie čitateľov
0 (0 hodnotenie)