Parádne „poľské šampanské“ od domovariča (Jag Elsker Kiełbaski)

Martin Binder - Jag Elsker Kiełbaski

Aj na konci minulého roka zorganizovali bratislavskí domovariči tzv. Vianočnú výmenu piva. Ide už o tradičnú akciu, kde si zoskupenie „homebrewerov“ vytvára akýsi adventný kalendár piva s cieľom spestriť si koniec roka. Aj po minulé roky sme najlepšie pivá ochutnali a zrecenzovali tak, ako to robíme pri profesionálnych pivovaroch. Inak tomu nebude ani tento rok. Výsledky sme vám nedávno predstavili, postupne prinesieme aj recenzie jednotlivých pív.

Medzi najlepšími pivami sa umiestnilo aj pivo s názvom Jag Elsker Kiełbaski. Ide o kúsok navarený v poľskom štýle Grodziskie. Ide o historický pivný štýl, ktorý je charakteristický použitím z dubového údeného pšeničného sladu. Pivo má na svedomí domovarič Martin Binder. Musíme pochváliť etiketu, ktorá by obstála aj v porovnaní s profi etiketami. Okrem iného sa z nej dozvedáme, že ide o „poľské šampanské“.

Názov piva: Jag Elsker Kiełbaski

Pivovar: Martin Binder

Druh piva: Grodziskie

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť:

Obsah alkoholu:  3,9%

Zloženie: Bol použitý údený pšeničný slad, kvasinky Skare Kveik a chmele Lublin a Hallertauer,

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytlo OZ BrewHub.

Farba: Zlatistá, pivo je jemne kalné.

Pena: Vysoká, nadýchaná a hutná. Dlho si držala tvar a len pomaly padala.

Vôňa: Náznaky slaninky, sladu, medu.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, rezkosť jemne vyššia. V chuti kombinácia dymových tónov, sladu, náznakov medu a jemných kvetiniek. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie suchšie.

8/10

Zhrnutie

Vynikajúce pitie. Príjemne vyskladané, s jemnými prechodmi a výbornou piteľnosťou. Tento štýl je u nás takmer neznámy a objavuje sa len v prípade domovaričských súťaží. A možno je to škoda, aj keď musíme rovno povedať, že tento štýl nesadne každému. Pre nás bol tento kúsok zážitkom. Za nás silná osmička.