Perníky, kolotoče, langoše. Vitajte na najväčšom pivnom festivale

Možno to bude prekvapenie, ale ak by sme urobili rebríček návštevnosti pivných festivalov, ten v Prešove by bol veľmi vysoko. Podľa organizátorov Pivného festivalu v Prešove navštívilo vlani podujatie vyše 42-tisíc návštevníkov. Treba jedným dychom dodať, že festival je určite aj najdlhší. Hostí víta celé dva týždne. My sme sa podujatie rozhodli navštíviť znovu a mali sme opäť rozporuplné dojmy.

Po starom

Už vlani sme sa čudovali nad tým, že hodnota žetónu je nastavená na 1,30 eura. Nič sa na tom nezmenilo ani tento rok. V praxi to potom znamená to, že najlacnejšie pivo stojí presne túto sumu. Na obranu organizátorov, za túto cenu dostanete polliter piva. Ak teda chcete degustovať, máte veľkú smolu. Ale tento aspekt sme rozoberali už pred rokom (reportáž z minulého roka nájdete TU).

Na festivale sme našli zmesku českých a slovenských priemyselných pivovarov. Áno, našli sa aj menší hráči, tí však boli vo výraznej menšine.  Viete prečo by na takéto podujatia nemali chodiť veľké pivovary? Lebo prevalcujú všetkých ostatných. Ukázali to Pivovary Topvar. Ich prístrešok s logom Šarišu bolo kolosálny. Bola to prvá vec, ktorú ste si na podujatí všimli. Samozrejme, že nezostali len pri jednom výčapnom mieste. Ale nie je to ich chyba. Prakticky domáci pivovar len využil to, čo mu organizátor dovolil.

Pre celú rodinu

Festival má svoju atmosféru, ale pivo je možno až v druhom rade. Na podujatí totiž nechýbali kolotoče, stánky s langošmi, cukrovou vatou či pukancami. Prešovský pivný festival je jednoducho atrakciou na štýl trhov či púte.

My môžeme nad nejakými vecami krútiť nosom, ale asi im to funguje. Nakoniec, už siedmy ročník podujatia už o niečom svedčí. Nás len mrzí, že svoj potenciál nevyužíva viac pre pivnú osvetu a rozšírenie pivného povedomia. A možno by sme nemali hľadať pivnú myšlienku tam, kde ide o niečo úplne iné. O čo? Skúste hádať …

Pozrite si fotoreportáž z Pivného festivalu v Prešove
Už pri vstupe do areálu vás prekvapili kolotoče. Organizátori mysleli aj na rodiny.
Oficiálnym platidlom podujatia bol toliar. Hodnota jedného bola stanovená na 1,30 eura.
V čase našej návštevy sa festival rozbiehal. Ľudí postupne pribúdalo.
Na pivnom festivale ste objavili aj stánky s perníkmi …
… popcornom, langošami či cukrovou vatou.
Šariš je v Prešove v podstate doma. Na festivale to bolo cítiť.
Festival sme navštívili okolo pol šiestej večer. Pomaly sa zapĺňal.
Prešovský pivovar ponúkol na podujatí okrem klasických pív aj vrchne kvasené špeciály ako IPL či IPA.
Takúto ponuku ste našli v stánku, ktorý zastrešovali Pivovary Topvar.
A takéto nápoje núkal najväčší slovenský pivovar Heineken Slovensko.
Na podujatí nechýbal ani Banskobystrický pivovar.
Jeden z mála remeselných pivovarov, ktorý podujatie navštívil. Okrem Kalteneckera ste mohli ochutnať aj pivá z bardejovského pivovaru Berhet.
Inak ponuke dominovali hlavne české priemyselné pivovary.