Piteľná ukážka slovenského vnímania ESB (J.B.B.)

Hvezdoň - J.B.B. Ján's Best Bitter ESB

Britské verzie pív nie sú v našich končinách až také bežné. Pivovarníctvo na Britských ostrovoch pritom výrazným spôsobom ovplyvnilo pivný priemysel. Jedným zo slovenských pivovarov, ktorý ponúka aj anglické štýly je pivovar Hvezdoň. Na trhu môžete nájsť jeho pivo s názvom  J.B.B. alebo Ján’s Best Bitter.

Pivovar ho predstavil nasledovne: „V štýle tohto anglického špeciálu sa nachádza aj špecifikácia Extra special, čo sedí.  Kto ešte neviete, tento náš recept vyhral pred vyše rokom na Bratislavskej pivnej súťaži a zaujal mnoho pivkárov, ktorí hľadajú niečo neobvyklé, výnimočné. Medená farba, stredné telo, jemné karamelové tóny v chuti, lesné ovocie – černice, jemne citrusy a náznaky slivky.

Názov piva: J.B.B. Ján’s Best Bitter – English Strong Bitter

Pivovar: Hviezdoslavovský remeselný pivovar Hvezdoň

Druh piva: ESB

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu:  5,8%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasnice.

Cena: Pivo sme dostali na otestovanie od pivovaru.

Farba: Medená, pivo je jemne kalné.

Pena: Vysoká, hutná, len pomaly padala. Bola zložená z mikrobubiliek so smotanovou konzistenciou.

Vôňa: Kombinácia karamelu, kvetiniek, jemného masielka, keksíkov.

Chuť: Sladový základ je výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia karamelu, keksíkov, černíc, náznakov kvetiniek, masielka a aj kvasníc. Horkosť je stredne výrazná, doznievanie horkasté s korenistým a trávnatým nádychom.

6.5/10

Zhrnutie

Začnime tým pozitívnym. Pivo sa pije dobre, je hutné a ponúkne znaky štýlu. Na výčape by sa obracala jedna radosť. Chýba mu však väčšia čistota tónov aj plynulejšie prechody. Ruší hlavne kvasničná pachuť, ktorá kazí dojem.  Za nás je to 6,5 bodu. Pivo by obstálo v kategórii piteľnosť.

Sending
Hodnotenie čitateľov
9.33/10 (3 hodnotení)