Pivná revolúcia? Na východe stále rozhoduje cena

Slovensko má za sebou prvý veľký pivný víkend. Pivo tieklo potokom nielen v Prievaloch, ale aj v Humennom. Kým prvá destinácia je u priaznivcov remeselného piva už pomerne dobré známa, Humenné sú skôr lokálnou záležitosťou. Tamojšie Švejkove pivné dni si pripísali na svoje konto už štvrté pokračovania. A čo ukázali?

Iný svet

Hlavne to, že východ (s výnimkou Košíc) je na tom diametrálne odlišne ako ostatné kúty Slovenska. Kým väčšina festivalov z roka na rok rastie a ponúka pestrejšiu ponuku zlatistého moku, v Humennom sa ponuka medziročne scvrkla. Kým v roku 2014 hostilo podujatie 10 pivovarov, ktoré ponúkli vyše 40 druhov piva, vlani to už bolo 25 pivovarov a vyše 65 druhov zlatistého moku.

Pohľad na tohtoročné čísla sa skôr na prvý ročník podujatia. Podľa organizátorov podujatia mohli priaznivci ochutnať vyše 50 pív z desiatich pivovarov. Treba však zdôrazniť, že medzi desiatkou nechýbali také značky ako Šariš či Heineken. Teda pivovary, ktorých ročná produkcia presahuje milión hektolitrov piva za rok.

Ak by sme teda porovnávali pivnú pestrosť, bolo na tom Humenné horšie. Áno, Humenčania mohli ochutnať aj pivá z pivovarov Medveď, Kaltenecker, Prešovský pivovar, Corvus či Predná Hora. Oproti minulosti sa však ponuka zredukovala.

Upravené ceny

Čím to bude? Možno aj konceptom samotného festivalu, možno načasovaním, možno nezáujmom pivovarov. Faktorov môže byť viacero. Faktom je však to, že „pivná revolúcia“ je v tejto časti krajiny v plienkach. Jej rozvoju výraznou mierou pomáha Pivovar Medveď, jeho vplyv je zatiaľ len veľmi okrajový.

Ľudia tu na cenu reagujú oveľa výraznejšie než v iných kútoch Slovenska. Zaujímavo vyznela aj ponuka už spomínaného Pivovaru Medveď. Ten na festivale ponúkal fľaškové pivo o 30 centov lacnejšie než vo svojom domovskom podniku. Konkurencia jednoducho nepustila.

Ľudia však festival navštívili a pivo ochutnávali, Ktorá značka na to bola najlepšie, nevieme. Každopádne asi žiadny iný pivný festival na Slovensku sa nemôže pochváliť tým, že jeho hlavným lákadlom bol koncert Dary Rolinc…

Fotoreportáž z podujatia

Prešovský pivovar je už tradičným účastníkom festivalu v Humennom.
Predná Hora je v Humennom dobre známa, keďže v meste funguje rovnomenná piváreň.
Aj keď sa ponuku medziročne znížila, ľudí bolo na podujatí dosť.
Košický pivovar Corvus. Na plagáte sa hlásia ku kočovníctvu, aj to však čoskoro plánujú zmeniť.
České značky mali na podujatí bohaté zastúpenie.
Súčasťou festivalu bol prvýkrát aj Pivný beh.
Domáci Pivovar Medveď. V regióne je prvým aj preto ma pomerne ťažkú úlohu presvedčiť domácich o prednostiach remeselného piva.
Pardubický pivovar Pernštejn stavil na osvedčenú klasiku.

 

Opäť české značky. Práve oni výraznou mierou rozširovali pivnú ponuku.
Pivný festival na východe bez značky Šariš? Nemysliteľné!
Ceny boli na festivale upravené tak, aby aspoň trocha zaujali. Objemy sa však nemenili.