Pivné „kakauko“, ktoré nás očarilo (Sanct Florian)

Tmavé pivo na Slovensku nie je akosi veľmi obľúbené. A je to aj škoda. Kto vie čím to bude. Musíme sa priznať, tmavé kúsky (či už ide o Portre, Stouty alebo aj ležiaky) obľubujeme. Dnes ochutnáme pivo z košického pivovaru Hostinec. Tmavé pivo sme nespomínali len tak. Práve v metropole východu totiž navarili tmavý ležiak s menom Sanct Florian.

Pivovar ho na svojej stránke predstavil nasledovne: „Viac ako tri roky sme sa v našom pivovare chystali uvariť túto ikonu košického pivovaru Bauernebl. Toto pivo bolo v 19. a začiatkom 20. storočia synonymom excelentného piva v celom Uhorsku a aj za jeho hranicami. Súčasný recept je dielom troch sládkov z nášho pivovaru. Aj keď ležiaky varíme iba výnimočne, tento tmavý ležiak sa nám naozaj podaril“. Inak pivo bolo ocenené aj na nedávnom Slovenskom pohári remeselného piva.

Názov piva: Sanct Florian

Pivovar: Pivovar Hostinec

Druh piva: Tmavý ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16°

Obsah alkoholu: 5,93 %

Zloženie: Voda, slad, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Cena: Pivo sme na otestovanie dostali priamo od pivovaru.

Farba: Čierna s hnedastým odtieňom.

Pena: Hutná, smotanová. Vystúpala vysoko a pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia čokolády, karamelu, kávy, sušienok aj toastu.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Ponúka kombináciu tmavej čokolády, kakaa, karamelu, sušienok, i náznakov sušených sliviek. Všetko je to zaobalené do smotanovej jemnosti.  Koncovka je príjemne horkastá.

8/10

Zhrnutie

Veľmi podarený ležiak. Hutný, iskrivý s čokoládovo-karamelovým telom. Práve to ponúka pekne vybalansovanú kombináciu spomínanej čokolády, karamelu, kakaa, ale aj sušienok či sušeného ovocia. Plusom je lahodnosť a vybalansovanosť. Jednoducho ležiak, ktorý pijete ako „kakauko“. Za nás silných osem bodov. Na výčape to musí byť minimálne o pol bodu viac. Podarené pivo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.4/10 (5 hodnotenie)