Pivný boom v Banskej Bystrici. Na ceste je ďalší pivovar

Ak by sme mali určiť mesto, v ktorom to v posledných týždňoch žije najviac, asi by to bola Banská Bystrica. Najprv celkom v tichosti spustil výrobu Pivovar Baran, v rovnakom čase predložil úradom svoj zámer Pivovar Proto, aby na konci roka zavreli najstarší reštauračný pivovar na Slovensku. A týmito zmenami to v krajskom meste nekončí, v pláne je totiž ďalší pivovar. Má niesť meno Bystričan.

Úradom predložila zámer spoločnosť Pedotron. Cieľa má jasný – otvoriť v meste nový pivovar. „Zrealizovaním predloženého zámeru sa vybuduje malý pivovar v Banskej Bystrici s kapacitou 1 000 hektolitrov piva ročne predávaného na mieste a v KEG sudoch a vo fľašiach,“ píše sa v zámere. Zaujímavé je to, že pivovar má byť lokalizovaný v rovnakom objekte ako Pivovar Proto, ktorý je taktiež v prípravnej fáze.

Bystričan má sídliť na Jegorovovej ceste č.37 v priestoroch bývalého podniku Fatra. „Objekt je vedený ako sociálna budova, ktorá má priemyselno–výrobný charakter a aj v jej blízkosti sa taktiež plánuje výroba ďalšieho pivovaru,“ píše investor. Spoločnosť plánuje začať so stavebnými prácami v novembri 2017, prvé pivo by chceli variť v apríli 2018. Celkové náklady vyčíslil investor na 500-tisíc eur.

Táto suma je však len orientačná. Firma Pedotron totiž spustila proces verejného obstarávanie, keď chce pri stavbe pivovaru využiť eurofondy. V obstarávaní pritom predpokladá, že rozpočet sa bude pohybovať na úrovni 325-tisíc eur. Zaujímavosťou je, že meno Bystričan využíva od roku 2000 tamojšie združenie Klub zberateľov pivovarských suvenírov Bystričan. Či ho napriek tomu použije aj novovznikajúci pivovar je nateraz otázne.

Spoločnosť Pedotron vznikla v roku 1992 a v predmete činnosti má okrem iného aj prevádzkovanie výherných prístrojov, prenájom nehnuteľností či reklamnú činnosť. Od konca októbra pribudla aj výroba piva a sladu. Firma nemá internetovú stránku, podľa portálu Finstat zaznamenala v roku 2015 tržby takmer 30-tisíc eur.

V Banyskej Bystrici aktuálne po zániku Pivovaru Perla pôsobia tri pivovary – Banskobystrický pivovar, Pivovar Krebs a Pivovar Baran. Ako už bolo spomínané, v procese príprav je Pivovar Proto. Či nakoniec bude v meste pôsobiť až pätica pivovarov je neisté. Predloženie zámeru totiž automatický neznamená aj jeho následnú realizáciu.

Snímka: Flickr/Michael Camilleri/CC