Otvoria na severovýchode pivovar na druhý pokus?

Bardejov

Aj keď na Slovensku môžete nájsť aj príklady, kedy sa pivovar podarilo otvoriť bez problémov v priebehu pár mesiacov, zväčša to býva cesta na dlhé mesiace, ktorá býva komplikovaná byrokraciou či finančnými problémami. Príkladom môže byť aj snaha otvoriť pivovar v Bardejove.

Pomoc z fondov

Bardejov je fanúšikom piva známy hlavne ako sídlo kočovného pivovaru Berhet. Ich sa však tento zámer netýka. O tom, že v meste chystá pivovar aj druhá spoločnosť, informoval portál oPive.sk takmer presne pred štyrmi rokmi.

V marci 2017 sme priniesli informáciu o tom, že spoločnosť Malt – BJ kreslí pivovar na ulici Nový sad v Bardejove. Pivovar mal pôsobiť v polyfunkčnej budove, v ktorej sídlia predajca elektra či automobilových súčiastok.

Zaujala veľkosť pripravovaného pivovaru. Ten mal mať ročnú kapacitu na úrovni dvetisíc hektolitrov piva. Len pre porovnanie, takúto kapacitou by sa zaradili medzi väčšie minipivovary u nás. Firma vtedy spustila proces verejného obstarávania technológie, ktorej suma mala dosiahnuť 382-tisíc eur. Realizovať pivovar mali pomôcť eurofondy.

Nový pokus

So zámerom pivovaru sa však v posledných rokoch nič nedialo. Zdalo sa, že zámer skončí len na papieri a zaradí sa medzi ostatné nezrealizované plány. Firma sa však na úrady obrátila opäť a vo februári tohto roka spustila proces verejného obstarávania nanovo.

Tentokrát predpokladá, že rozpočet na realizáciu pivovaru dosiahne takmer 340-tisíc eur. Pivovar by mal stáť v Bardejove. Aj keď to nie je uvedené, pravdepodobne to bude naspomínanej ulici Nový sad v Bardejove. Firma totiž prešla procesom posudzovania vplyvu na životné prostredie pravé na túto lokalitu. Aj keď daný objekt nevlastní a v Bardejove na firmu nie je napísaná žiadna nehnuteľnosť.

Zaujímavé je pritom to, že sa medzitým zmenil majiteľ firmy a aj jej sídlo. Kým do februára 2020 sídlila spoločnosť Malt – BJ v Bardejove, už viac ako rok má centrálu v Žiline. V rokoch 2017 až 2019 pritom podľa portálu Finstat nevykazovala takmer žiadnu činnosť. Napríklad za rok 2019 mala nulové tržby.

Či sa druhý pokus postaviť pivovar v meste podarí, ukážu najbližšie mesiace. Bardejov pritom historicky patrilo na pivovarnícku mapu. Posledný pivovar zatvorili v roku 1937.

Prečítajte si aj

Berhet: Museli sme stopnúť prevzatie pivovarskej technológie