Pivný boom v Bardejove. Na ceste je druhý pivovar

Doteraz nemali žiadny, už o pár mesiacov môžu mať rovno dvojicu pivovarov. Zdá sa, že Bardejov čaká boom remeselného piva. V krátkom časovom slede totiž zámer postaviť pivovar prezentuje ďalšia skupina záujemcov. Aj keď v prípade spoločnosti Malt – BJ ide skôr o informáciu, ktorou sa firma zatiaľ nechváli.

Neznáma firma

Spoločnosť sa totiž rozhodla, že na rozbeh pivovaru požiada aj eurofondy.  Z podkladov, ktoré Bardejovčania predložili úradom vyplýva, že pivovar by mal sídliť na ulici Nový Sad v Bardejove. Pivovar by mal pôsobiť v polyfunkčnej budove, v ktorej sídlia predajca elektra či automobilových súčiastok.

Pivo chce spoločnosť variť na 20 hektolitrovej varni. Investor vyčíslil, že odhadovaná hodnota pivovaru sa pohybuje na úrovni niečo vyše 382-tisíc eur bez DPH. Firmu Malt – BJ založili pred dvoma rokmi, koncom januára však menila majiteľov. Len necelý týždeň po tejto zmene pribudla medzi predmet činnosti aj výroba piva a sladu. Aj preto nie sú o pôsobení firmy žiadne informácie. Firma snahu založiť pivovar pre náš portál odmietla komentovať.

Aj keď má Bardejov bohatú pivovarskú históriu, už takmer 80 rokov tomuto okresnému mestu producent zlatistého moku chýba. Zmeniť to nechce len spoločnosť Malt – BJ, ale aj dvojica kamarátov Jozef Havír a Miloš Harčarík, ktorý nedávno predstavili svoj kočovný pivovar Berhet.

Bez fondov? Skôr výnimka

„Obaja máme vášeň pre pivo a v meste Bardejov sa v histórii varilo poctivé pivo. Preto sme sa rozhodli obnoviť výrobu takého piva, ktoré bude známe nielen v Bardejove, ale aj na Slovensku a možno aj v zahraničí,“ prezradil pred pár dňami pre portál oPive.sk Miloš Harčarík.

Podľa našich informácií by sa Berhet o eurofondy nechcel uchádzať, pre novovznikajúce pivovary je to skôr výnimka. Práve peniaze z Bruselu pomohli, alebo pomáhajú viacerým pivovarom naprieč celým Slovenskom. Len pre ilustráciu, za posledný rok a pol bolo v procese verejného obstarávania vyše 15 projektov pivovarov. Medzi nimi sú aj napríklad Banskobystrický pivovar, Karpat či MARTINs.

Snímka: Google Street View