PR

Pivný festival: Košice Pivo Fest 2023

V dňoch 23. až 25. februára prebehne v Pivovare Hostinec 9. ročník Košice Pivo Festu.

Hlavným organizátorom podujatia je Pivovar Hostinec. Ten láka svojich hostí už od začiatku niekoľkými zaujímavosťami. Medzi tie hlavné patrí budova, je totiž postavený v Levočskom dome, ktorý predstavuje jeden z neodmysliteľných symbolov Košíc a je najstaršou svetskou budovou mesta.

V decembri 2018 sa v ňom vďaka rozširovaniu kapacít výroby piva uskutočnil archeologický prieskum. Vďaka nemu bol objavený strieborný poklad, množstvo hlinených nádob, ozdôb, fajok a architektonických prvkov. Levočský dom je známy aj tým, že v ňom funguje najstarší hostinec s nepretržitou prevádzkou na Slovensku, ktorá svojim vznikom v roku 1542 patrí medzi najstaršie reštaurácie na svete.

O FESTIVALE

Keď sme organizovali náš pivný festival prvýkrát v roku 2012, boli Košice ešte z pohľadu rozmanitosti piva nudným mestom. Jeden pivovar s ležiakmi, zopár dobrých tankoviek a Košická domovaričská divízia, komunita ľudí milujúcich variť pivo a spoznávať svetové pivné štýly. Zájsť niekam na poctivé remeselné pivo bolo takmer nemožné.

Prvý ročník bol preto veľký. Na námestí pred pivárňou Camelot sa vtedy zišlo počas troch dní 2800 ľudí a bolo jasné, že poctivé pivá z remeselných pivovarov raz dobijú Košice. Dnes môžeme povedať, že sa tak stalo a ponuka piva v našom meste je rôznorodejšia. Okrem viacerých či už kamenných alebo kočovných pivovarov tu funguje kopec dobrých podnikov s veľkým sortimentom piva. Preto by sa dalo namietať, že náš festival už nemá zmysel. Ak by sme boli prehliadkou tuctových pivovarov a pív, ktoré nájdeš v každej druhej pivárni, tak by to pravda bola.

Lenže my sa práve snažíme dostať do Košíc pivovary a pivá, ktoré tu ešte neboli. Nie sme žiadna masovka, sme premyslená kombinácia pivovarov a pivných štýlov s perfektnou atmosférou, výborným jedlom, a to všetko v nádherných gotických priestoroch. Preto sme na svoj festival hrdý, lebo je tak ako naše milované Košice jedinečný a neopakovateľný.

ORGANIZÁCIA

Na našej fejsbukovej stránke nájdeš zoznam všetkých pivovarov. Pri každom pivovare nájdeš aj zoznam ich pív, ktoré budú v ponuke. Pivo sa bude čapovať na viacerých miestach nášho pivovaru. Pri tejto príležitosti bude po prvýkrát širokej verejnosti sprístupnená historická pivnica, v ktorej nájdete tiež jeden z výčapov.

Pivo budeme podávať v sklenených degustačných pohároch veľkosti 0,125l a 0,25l. Každý deň budeš mať vo vyhradených časoch možnosť stretnúť sa so zaujímavým sládkom a pokecať s ním o jeho pivách, či len tak o živote. Hlad zaženieš skvelým streedfoodovým jedlom od nášho šéfkuchára Stanislava Timka a o zábavu sa postará hneď niekoľko DJs na dvoch stageoch. Okrem lokálnych hviezd sa môžeš tešiť aj na víťaza SK/CZ Bass Awards – Tokátka.

Viac ako 40 pív od 14 pivovarov z 8 krajín, ktoré sa v Košiciach ešte nečapovali sa teší na stretnutie s Tebou. Prajeme Dobrú chuť a Na zdravie!

Sledujte dianie okolo festivalu na Facebooku.